Investigation and design of fuzzy logic based controllers for nonlinear systems
Doğrusal olmayan sistemler için bulanık mantığa dayalı denetleyicilerin araştırılması ve tasarlanması
  1. Tez No: 65170
  2. Yazar: ÖMER ÖZGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YORGO İSTEFANOPULOS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
DOĞRUSAL OLMAYAN SİSTEMLER İÇİN BULANIK MANTIĞA DAYALI DENETLEYİCİLERİN ARAŞTIRILMASI VE TASARIMI ÖZET Geçtiğimiz birkaç yıl bulanık mantığın, tüketici ürünlerinden endüstriyel sistemlere kadar uzanan geniş bir yelpazede kullanımına tanık oldu. Böylece bulanık denetim, bulanık küme kuramının uygulanmasında en aktif ve verimli araştırma alanlarından birisi olarak ortaya çıktı. Bulanık mantık insan düşünce yapışma ve günlük konuşma diline geleneksel mantık yaklaşımlarından daha yalandır. Bulanık mantığa dayalı bulanık denetim ise kullanıcıya uzman bilgisine dayanan dilsel denetim stratejisini, otomatik denetim stratejisine çevirmeye yarayan bir algoritma sunar. Bulanık denetim sistemleri kullanıcıya geleneksel denetim yaklaşımlarından farklı olarak, modelden bağımsız kestirim yapma imkanını sağlar. Böylece kullanıcının, denetleyicinin çıktısının girdisiyle olan bağıntısının matematiksel olarak nasıl ifade edildiğini açıklama zorunluluğu ortadan kalkar. Öte yandan iyi bir mühendislik yaklaşımı hem sayısal, hem de dilsel bilgiyi kullanabilme olanağına sahip olmalıdır. Bu yüzden bu iki bilgi kaynağının anahtar öğelerini ortak bir çatı altında birleştirebilecek bir yöntem bulmak esastır. Uyarlamalı bulanık denetim sistemleri kullanıcıya bu yapıyı sunar ve yukarıda bahsedilen bilgi türlerini birarada ve eşzamanlı kullanarak denetim sorununu çözer. Bu çalışmada, uyarlamalı bulanık denetim yöntemlerinden, bulanık denetim sistemlerini hatayı geriye yayma algoritması kullanarak eğitme yöntemi benimsenmiştir. Bu da literatürde sinirsel-bulanık denetim yöntemi olarak bilinir. Bu tez çalışmaları esnasında, doğrusal olmayan denetim sorunları için bulanık mantığa dayalı uyarlamalı ve uyarlamasız denetleyiciler tasarlanmış ve başarımları birçok benzetim sonucuna göre karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The past several years have witnessed a rapid growth in the use of fuzzy logic in a wide variety of consumer products and industrial systems. Hence, fuzzy control has emerged as one of the most active and fruitful areas for research in the applications of fuzzy set theory. Fuzzy logic is much closer in spirit to human thinking and natural language than conventional logical systems. The fuzzy logic controller (FLC) based on fuzzy logic provides an algorithm which converts the linguistic control strategy based on expert knowledge into an automatic control strategy. Fuzzy systems offer a key advantage over traditional control approaches, which is the“model free estimation”of the fuzzy control systems. Namely, the designer does not need to specify how the controller's output mathematically depends on its input. However, a good engineering approach should be capable of making use of both numerical information and linguistic information. Then, it is essential to find a common framework to represent the key elements in these two sources of information. Adaptive fuzzy systems provide such a common framework, and use both kind of information simultaneously and cooperatively to solve the control design. Training of fuzzy logic systems by using back-propagation algorithm, known as neuro- fuzzy method, has been chosen as an adaptation method in this thesis. Then various fuzzy logic based control systems-both adaptive and non-adaptive-are designed for several nonlinear control problems, and numerous simulation results are discussed during this thesis study.