Dynamic modelling and simulation of a wind turbine
Rüzgar türbini dinamik modellemesi ve simülasyonu
  1. Tez No: 416714
  2. Yazar: AYŞE HAZAL ALTUĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY YAVRUCUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu tezde dikey eksenli, rüzgarı karşıdan alacak yapıda bir rüzgar türbini dinamik modeli tasarımı MATLAB/Simulink ortamında geliştirilmiştir. Rotoru tasarlarken Pal Elemanı Teorisi kullanılmıştır. Paller rijit, gelen akış düzgün kabul edilmiştir. Aerodinamik ve yerçekimsel yükler dağılımlı kuvvetler şeklinde modellenmiştir. LMS Samtech, Samcef for Wind Turbines yazılımı kullanılarak model doğrulanmıştır. Palin aerodinamik özellikleri, pale etki eden bölgesel yük ve momentler, ve performans çıktıları doğrulama amaçlı karşılaştırılmıştır. Nominalin altındaki bölgelerde, güç çıktısını azami seviyeye ulaştırmak için üreteç torku kontrolcüsü tasarlanmıştır. Nominalin üstündeki bölgelerde ise bir hatve açısı kontolcüsü tasarlanarak üreteç hızı nominal değerinde tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a dynamic model for a horizontal axis wind turbine is developed for an upwind configuration using the MATLAB/Simulink environment. Blade Element Momentum Theory is used to model the rotor. It is assumed that the rotor blades are rigid and wind speed is uniform. Aerodynamic and gravitational forces are calculated as distributed loads. Verification of the model is done by using the LMS Samtech, Samcef for Wind Turbines software. Aerodynamic properties of the blades, sectional loads and moments acting on the blades sections and performance outputs are compared for verification. Generator torque controller is designed to maximize power conversion at below rated regime. For above rated regime, a pitch controller is designed to keep generator speed at rated value.