Assessment of production strategies of a gas condensate field using a black oil simulator: a case study
Simülator kullanarak bir gaz kondansat sahasının üretim stratejilerinin değerlendirilmesi: saha çalışması
- Tez No: 416716
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇAĞLAR SINAYUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Kondansatlar düşük yoğunluktaki akışkanlar olup gaz ile birlikte Gaz kondansat sahalarından üretilmektedir. Bu rezervuarlar diğer gaz sahalarına göre ekonomik anlamda daha verimlidir çünkü kondansatlar genellikle API gravitesi 45°'den yüksek, benzinimsi bir akışkandır. Ama maddi açıdan verimli olan bu sahaların işletilmesi diğer gaz rezervuarlarına göre daha zordur. Bunun başlıca sebebi ise kondansatların, rezervuar basıncı çiğlenme basıncının altına düştüğü anda hal değiştirmesi ve gazdan ayrışmasından ileri gelmektedir. Basınç düşümü üretimin olduğu kuyuların çevresinde çok yüksektir ve kuyu çevresinde açığa çıkan sıvı miktarı yoğunlaşmanın çok olmasından dolayı fazladır. Kuyu çevresinde oluşan sıvı haldeki kondansatlar rölatif geçirgenlik değerlerine göre, gazın kuyuya doğru akmasını azaltabilir hatta engelleyebilir. Bunu engellemenin başlıca yolu rezervuarın basıncını çiğlenme basıncından yüksek tutmaktır. Fakat kuyu dibi üretim basınçları ise, gaz fazının en uygun seviyede üretilmesini sağlamak amacıyla düşük tutulmalıdır. Bu tez çalışmasının amacı, statik ve dinamik rezervuar modellemesi yapılarak değişik üretim stratejilerinin, hali hazırda 45 yıllık üretim geçmişine sahip olan bir rezervuara 50 yıl daha simule edilmesi ile değerlendirmektir. Bu tez çalışmasının başlangıç noktası Güney Hazar Baseninde yer alan ve üç ayrı blok ve on bir farklı üretim seviyesinden oluşmakta olan sahanın statik rezervuar modelinin kurulmasıdır. Çalışma için gerekli olan akışkan modeli, hali hazırda bilinen akışkan özellikleri temel alınarak kompozisyonel PVT yazılımının yardımlarıyla hazırlanmıştır. Bu akışkan modeli, statik rezervuar modeli ile birleştirilerek dinamik rezervuar modelini oluşturacaktır. Oluşturulan dinamik modeldeki sahanın geçmiş üretim verileri, üretim stratejileri için temel modeli yerine geçmektedir. Bu çalışmada değişik değerlerde üretim yapılması, su ve gaz geri basımı hem ayrı ayrı hem de birlikte yapılması değişik üretim stratejileri olarak kurulmuştur. Yapılan incelemelerde gaz ve suyun aynı anda rezervuara geri basılması rezervuarın basıncını yükselttiği ve rezervuarda oluşan sıvı yoğunlaşmasını azalttığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Condensates are low-density liquids that are produced along with the gas phase from wet gas or gas-condensate reservoirs. Availability of these liquids makes gas-condensate reservoirs more profitable than the other gas reservoirs since condensates are gasoline like fluids with API gravities more than 45°. Although the condensate production is profitable, the management of gas-condensate reservoirs is challenging. Due to their nature, condensates condense and separate from the gas if the pressure drops below the dew point pressure. The condensation causes an increase in the amount of liquid drop-out especially around the wellbores where the maximum pressure drop occurs. The condensates around the wellbores decreases or even blocks the flow of gas into the wells due relative permeability effects. Therefore it is required to prevent condensation in the reservoir which can be done by keeping the reservoir pressure high. On the other hand, bottom hole well pressures should be low enough to have a good production rate. This dissertation aims to assess different production and injection strategies and find out the optimal one by constructing static and dynamic reservoir models and simulate the production strategies for 50 more years in addition to the 45 years of production history of a South Caspian Basin field. The starting point of this study is to construct a static model based on an existing reservoir which consist of three blocks with eleven producing layers. The required fluid model is obtained using available fluid properties by the help of a compositional PVT equation of state software prior the preparation of dynamic or flow model. The production history of the field is used to construct a base for the simulations. The volumetric calculations are compared with the available data. Different production scenarios are applied including production at different rates, injection of water and gas separately and simultaneously as well. It was observed that keeping the pressure high with water injection in the reservoir but using the driving force of gas at the same time leads the minimum amount of liquid drop-out in the reservoir.