An approach for introducing a set of domain specific components
Alana özgü bileşen kümesini ortaya çıkarmak için bir yaklaşım
  1. Tez No: 416727
  2. Yazar: İBRAHİM ONURALP YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ HİKMET DOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez çalışmasında yazılım ürün hattı altyapısını oluşturacak alana özgü bileşenleri belirlemek için bir ön yaklaşım önerilmektedir. Yazılım ürün hattı, bir yazılım ürün ailesindeki varlıkların yeniden kullanımına odaklanan bir yaklaşımdır. Etkili yeniden kullanımı için yeniden kullanılabilir varlıklar alandaki değişkenlikler göz önüne alınarak belirlenmektedir. Önerilen yaklaşım, özellik modellerindeki değişkenlik tanımlamalarına ve değişkenliğin bileşen modelindeki notasyona yansıtılmasına dayanmaktadır. Ortaya çıkan ilk bileşen kümesi özellik modelinde yer alan kısıtlara ve bağımlılık, uyum, büyüklük odaklı karmaşıklık gibi tasarım ölçütlerine göre elde edilmektedir. Bileşen kümesindeki değişiklikler geliştiricilerin ihtiyaçlarını karşılayacak bir bileşen kümesi elde edinceye kadar yinelemeli bir şekilde devam etmektedir. Bu yaklaşımın amacı, yeniden kullanıma uygun, hızlıca yakınsayan ve yönetilebilir bileşen kümesine ulaşmaktır. Yaklaşımı doğrulamak için bir vaka çalışmasından yararlanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a preliminary methodology is proposed for the determination of a set of components to populate the domain model of a Software Product Line infrastructure. Software Product Line based approaches focus on the reusability of assets for a family of software products. For effective reuse, the definition of reusable assets in this thesis considers variability in a domain. The approach is based on variability specifications that is rooted in Feature Models and is reflected to a component modeling notation that addresses variability, namely VCOSEML. An initial set of components is acquired from a feature model and is modified with respect to feature constraints and design metrics corresponding to coupling, cohesion, and size oriented complexity. A component set is refined through modifications, following an iterative methodology until the developers are satisfied. The goal is to achieve a set that supports reusability – consequently to arrive at quickly converging and manageable designs through component assignments to required features. A case study is utilized in the validation of the approach.