Detection of churners in internet games using crm approach: A case study on pishti plus
Müşteri ilişkileri yönetimi yaklaşımının internet oyunlarında oyuncu kaybı probleminin saptanması için uygulanması: Pişti plus için bir çalışma
- Tez No: 416728
- Danışmanlar: PROF. FERDANUR ALPASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Günümüzde birçok şirket müşteri kaybını azaltmak için Müşteri İlişkileri Yönetimi'ne önem vermeye başlamıştır. Mevcut müşteri kaybının önceden tespit edilmesi Müşteri İlişkieri Yönetimi stratejilerinden biridir. Yeni müşteri çekmek mevcut müşteriyi korumaktan daha maliyetli olduğu için mevcut müşterinin korunması önemlidir. Müşteri kaybı, potansiyel ve mevcut oyuncuları negatif etkilediği için oyun şirketleri için önemli bir sorundur. Veri madenciliği müşteri kaybını önlemek için kişiselleştirilmiş ve optimize edilmiş bir müşteri yönetimi sağlar. Bu tezde, çok oyunculu sosyal bir oyun olan olan Pişti Plus'ın oyuncu kaybı problemi üzerinde çalışılmıştır. Oyuncuların ilk 24 saatlik verileri kullanılarak oyunu bırakacak oyuncuların tespit edilmesi amaçlanmıştır. Tahmin için kullanılan veriler ilişki tabanlı filtreleme yöntemi kullanılarak seçilmiştir. Bayesian Network, Logistic Regression, SMO ve Simple CART algoritmalarının sonuçları karşılaştırılarak erken tahmin modeli oluşturulmuştur. Elde edilen modelin doğruluğunu arttırmak için ensemble yöntemleri uygulanmıştır. Sonuçlar Simple CART algoritmasının oyunu terk edecek oyuncuları tahmin etmede daha başarılı olduğunu göstermektedir. Geliştirilen model oyunu bırakacak oyuncuları %68.20 doğrulukla tespit etmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, more and more companies start to focus on Customer Relationship Management (CRM) to prevent customer loss. The early detection of future churners is one of the CRM strategies. Since the cost of acquiring new customers is much higher than the cost of retaining the existing ones, it is important to keep existing customers. Churn is an important problem for the game companies as churners impact negatively for potential and existing customers. Data mining can support an individualized and optimized customer management to avoid customer loss. In this thesis, the problem of player churn in Pishti Plus, which is a multi-player social game, is studied. The purpose is the detection of churners by using the first 24 hours log data of the players. Data used in the prediction model is selected using correlation based filter method. Results of Bayesian Network, Logistic Regression, Sequential Minimal Optimization (SMO), and Simple Classification and Regression Tree (CART) algorithms are compared and an early prediction model is built. Ensemble methods are applied to improve the accuracy of the model. Results indicate that Simple CART algorithm is more successful for predicting churners. The built model predicts the churners with 68.20 % accuracy.