Süt sığırlarında besin madde tüketimi ve bazı kan metabolizma değerleri ile döl verimi ilişkilerinin saptanması
Determination of relationships between reproduction parameters and nutrient intake and some blood metabolites in dairy cows
  1. Tez No: 416731
  2. Yazar: ENGİN ÜNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÇİFTCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu tez çalışmasında, süt sığırlarında döl verimi üzerine beslemenin etkilerini incelemek amacıyla fizyolojik olarak döl verimi üzerinde etkileri bulunduğu düşünülen üç farklı dönemde hayvanların gereksinimleri, gereksinimlerinin karşılanma oranları ve bazı kan parametreleri ile bazı döl verimi parametreleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, 133 baş Siyah Alaca süt sığırından kuru dönem (gebeliğin son 40-20 günleri), laktasyonun pik dönemi (40-50. günler) ve tohumlama döneminde (hayvanların doğumdan sonra ilk tohumlamalarını müteakip eden 25-30. günler arası) NRC (2001) referans değerleri yardımıyla hayvanların gereksinimleri ve gereksinimlerinin karşılanma oranları hesaplanmış, bazı kan parametreleri (kan üre azotu (BUN), glikoz, insülin, NEFA, beta hidroksibütirik asit (BHB) ve insülin direnci (RQUICKI)) ile bazı döl verimi parametreleri (servis periyodu (SP), buzağılama aralığı (BA) ve tohumlama sayısı (THS)) arasındaki ilişkiler elde edilen parametreler doğrultusunda uygun istatistik metotlarla yorumlanmaya çalışılmıştır. Yapılan kan analizleri sonucunda dönemlere göre ortalamalar BUN için sırasıyla 10.29±0.453, 26.15±0.642, 28.10±0.701 mg/dL; glikoz için sırasıyla 70.24±0.986, 53.71±0.937, 60.72±0.718 mg/dL; insülin değeri için sırasıyla 4.77±0.053, 5.04±0.152, 4.72±0.175 μIU/mL; NEFA değeri için sırasıyla 0.382±0.0129, 0.445±0.0145, 0.334±0.0099 mmol/L; BHB değeri için sırasıyla 0.388±0.0238, 0.446±0.0286, 0.332±0.0200 mmol/L olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate relationships between some reproductive parameters and nutrient intake or some blood metabolites in three different periods which are supposed to have physiological effects on reproduction in dairy cows. In the experiment, data of 133 Holstein dairy cows were used. Nutrient requirements of dairy cows were calculated according to NRC (2001) reference values for dry season (the last 40th – 20th days of gestation), peak days of lactation (40th-50th days) and insemination periods (25th-30th days after first insemination). Relationships between some reproductive parameters (service period, calving interval, service number) and some blood parameters (blood urea nitrogen (BUN), glucose, insulin, NEFA, beta-hydroxybutyric acid (BHB) and insulin sensitivity (RQUICKI)) and nutrient satisfaction ratios (energy, protein and minerals) were tried to be defined by using proper statistical methods. Mean values of blood analyses for three periods were found respectively 10.29±0.453, 26.15±0.642, 28.10±0.701 mg/dL for BUN; 70.24±0.986, 53.71±0.937, 60.72±0.718 mg/dL for blood glucose; 4.77±0.053, 5.04±0.152, 4.72±0.175 μIU/mL for insulin; 0.382±0.0129, 0.445±0.0145, 0.334±0.0099 mmol/L for NEFA; 0.388±0.0238, 0.446±0.0286, 0.332±0.0200 mmol/L for BHB.