Development of a high-order Navier-Stokes solver for aeroacoustic predictions of wind turbine blade sections
Rüzgar türbini pal kesitleri için aeroakustik tahminler amacıyla yüksek mertebeli bir Navier-Stokes çözücüsünün geliştirilmesi
  1. Tez No: 416730
  2. Yazar: ÖZGÜR YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÖZYÖRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Rüzgar enerjisine eğilimin artmasıyla birlikte rüzgar türbinleri üzerine yapılan araştırma ve geliştirmeler de artmıştır. Fakat, bu türbinlerin kullanımı gürültü sorununu da beraberinde getirmiştir. Aerodinamik gürültü, rüzgar türbini gürültü bileşenleri içinde çok önemli yer teşkil eder. Bu gürültüye türbin palleri etrafındaki üç boyutlu, karmaşık ve durağan olmayan akışlar sebep olur. Bu nedenle paller etrafındaki gürültü oluşma ve yayılma benzetimi yüksek doğruluk dereceli ve başarılı türbülans hesaplamaları gerektirir. Akustik dalgaların kayıpsız ve dağılmadan ilerlemesini benzetmek için bu hesaplamalar yüksek mertebeli ve dağılma ilişkisini koruyan çözüm şemaları kullanılarak yapılmalıdır. Bu amaç doğrultusunda yüksek mertebeli, 'dağılma-korunumu-prensibi'ne uygun, DDES benzetim kapasiteli, paralleştirilmiş bir Navier-Stokes çözücüsü geliştirilmiştir. Bu çalışmada önce çözücünün geliştirilmesi sırasında kullanılan yöntemler tanıtılmakta, sonrasında ise doğrulama amacı ile bazı hesap rutin testleri yapılmaktadır. Çalışmanın sonunda NACA0012 pal kesiti etrafında gürültüye sebep olan akış sonuçları, kıyas ve yorumlar eşliğinde sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Increased interest in renewable energy in the world has lead to research on wind turbines at a great pace. However, these turbines have come with a noise problem. The noise source of wind turbines is primarily aerodynamic noise highly related to complex, three dimensional, unsteady flow fields around them. Therefore, determination of these sources requires successful, accurate, turbulent flow solutions. In addition, because acoustic waves are non-dispersive and non-dissipative, such solutions must be carried out using low dissipation and low dispersion numerical schemes. Motivated by these points, a high order, parallel Navier-Stokes solver with 'dispersion-relation-preserving' (DRP) feature and delayed detached eddy simulation (DDES) capability has been developed. In this thesis, after the numerical methodology through this development is presented, some validation procedures are carried out in order to test order of accuracy, far field boundary conditions, inviscid and viscous flux routines, and DDES capability of the solver. Finally, the results of the turbulent flow structures causing noise around a NACA0012 blade section are demonstrated with the comparisons and comments.