Mogan gölünde yaşayan Pseudorasbora parva (Temminck&Schlegel, 1846)'nın büyüme biyolojisi
Growth biology in Pseudorasbora parva (Temminck&Schlegel, 1846) living in Mogan lake
  1. Tez No: 416739
  2. Yazar: PINAR ARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SANİYE CEVHER ÖZEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, Temmuz 2013 – Haziran 2014 tarihleri arasında Ankara ili sınırları içerisindeki Mogan Gölü'nden yakalanan Pseudorasbora parva (Temminck & Schlegel, 1846) türünün büyüme özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında 347 adet Pseudorasbora parva bireyi incelenmiştir. Balıkların büyüme özelliklerinin belirlenmesi için milimetrik cetvel ve hassas terazi kullanılarak total boyları ve ağırlıkları ölçülmüş, pulları alınan balıkların yaşları saptanmış ve eşeylerine göre gruplandırılmıştır. Elde edilen veriler ile boy, ağırlık ve yaş dağılımları, eşey kompozisyonu, yaş-boy, yaş-ağırlık, boy-ağırlık ilişkisi ve Kondisyon Faktörü incelenmiştir. Aynı yaş grubu bireylerinde eşeyler arasındaki boy ve ağırlık farklılık önemliliğinin belirlenmesinde tek yönlü ANOVA testi kullanılmıştır. Bireyler 0 – III yaş arasında dağılım göstermektedir. Pseudorasbora parva'nın tüm bireyleri için total boy değerleri 47-95 mm, ağırlıkları ise 0,60-7 g arasında bulunmuştur. Boy-ağırlık ilişkisi denklemi W=0,0138xTB2,8414 (r2 = 0,948) ve von Bertalanffy Büyüme Modeli ise Lt=106,8495[1-e-0,212451(t+2,59075)] olarak hesaplanmıştır. Kondisyon Faktörünün sonbahar ve kış döneminde düşük olduğu, ilkbahar döneminde artmaya başladığı gözlenmiştir. Kondisyon Faktörünün dişi bireylerde erkek bireylere göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, to determine growth features of Pseudorasbora parva (Temminck ve Schlegel, 1846) species which were caugth in Lake Mogan in Ankara province borders between July 2013 and June 2014 were aimed. As part of study, 347 Pseudorasbora parva individuals were examined. To determine of fish growth features, total lenght and weight were measured by using milimetric table and precision scales, their ages were determined by fish scales and they were classified as regards to their sex. Lenght, weight and age distributions, sex composition, age-length, age-weight, length-weight relationship, condition factor were examined by obtaining the data. It was used one-way ANOVA test to determine the significant of lenght and weight between sex in the same age group. Age distribution of individuals were shown between 0 and III. Total lenghts of all P. parva's individuals were between 47 - 95 mm, and weights of all P. parva's individuals were between 0,60 - 7 g. Lenght-weight relationship was estimated as W=0,0138xTB2,8414 (r2 = 0,948) and von Bertalanffy Growth Model was calculated as Lt= 106,8495[1-e-0,212451(t+2,59075)]. Condition Factor were observed the lowest level in fall and winter season, increasing in starting of spring season. Conditon Factor of females were determined higher than males's.