Karbontetraklorür (CCl4) uygulanmış sıçanların gastrocnemius kasına melatoninin etkisi
The effect of melatonine on rats gastrocnemius muscle, which are applied carbontetrachloride (CCl4)
- Tez No: 416741
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUNA CEBESOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada CCl4'ün gastrocnemius kasına toksik etkisine karşı melatoninin (MEL) koruyucu etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, 180-220gr ağırlığında 24 adet Wistar-Albino erkek sıçan kullanıldı. Sıçanlar, kontrol grupları (Grup1, Grup2), CCl4 (Grup 3) ve CCl4 + MEL (Grup 4) olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Fibrozis CCl4'ün subkutan olarak verilmesiyle oluşturuldu. 10 haftalık sürenin sonunda intrakardiyak kan alınarak, kas dokuları çıkarıldı. Dokular ışık mikroskobu için rutin preparasyon işlemlerinden geçirildi. 5-6 µm kalınlığında kesitler alındı. Dokular, histopatolojik inceleme için hematoksilen-eosin (HE) ile fibrosiz oluşumu için Masson-Trikrom ile glikojen için ise Periyodik Asit- Schiff ile boyandı. Hematoksilen-eosin ile boyandığında kontrol grupları (Grup1,2) kas liflerinin organizasyonunun düzgün olduğu, CCl4 verilmiş grupta (Grup 3) kas liflerinde yer yer erime, hipertrofi ve oryantasyon bozukluğu görüldü. İntraperitonal olarak verilen melatonin uygulanmış grupta ise (Grup 4) kaslar kontrol grubuna yakın olarak gözlemlendi. Masson trikrom ile boyandığında kontrol gruplarında kollajen lifler normal olarak gözlemlendi. CCl4 uygulanmış grupta bağ dokuda ve kan damarı etrafında kollajen lif artışı gözlemlendi. Melatonin uygulanmış CCl4 grubunda ise kollajen liflerde azalma gözlemlendi. PAS boyamada ise bütün gruplar PAS pozitif çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is purposed that it is examined the protective effect of the melatonin (MEL) against the toxic effect on gastrocnemius muscle of the CCl4. In this study, it was used 24 Wistar-Albino male rats which their weights are 180-220 gr. The rats were separated for four groups; control groups (Group 1, Group 2), CCl4 (Group 3) and CCl4 + MEL (Group 4). Fibrosis was composed via giving the CCl4 as subcutaneous. At the end of the 10 weeks, it was removed the muscle tissues by drawing intracardiac blood. The tissues were processed routine preparation treatment for light microscope. It was taken sections that their thicknesses were 5-6 µm. The tissues were stained respectively with hematoxylin eosin (HE) for the histopathologic examination, Masson-Trikrom for the fibrosis formation, and Periodic Acid-Schiff for the glycogen. When the control groups (Group 1, 2) were stained with the Hematoxylin-eosin, it was seen that it was regular the organizations of the muscle tissues; and it was fusion in places, hypertrophy and orientation disorder in the muscle tissues in the group (Group 3) which the CCl4 was given. It was observed that the muscles were near the control group in the group (Group 4) which was applied the melatonin by giving as intraperitoneal. When it was stained with the Masson-Trikrom, it was observed that the collagen tissues were normal in the control groups. In group which was applied the CCl4, it was observed the increase of collagen tissue on the connective tissue and around the blood vessel. In the CCl4 group which was applied the melatonin, it was observed the decrease of collagen tissues. At the same time, in the PAS staining all groups were PAS positive.