Benzen ve karbon tetraklorür'de çözünen kloro benzen'in dipol momentinin deneysel olarak bulunması
  1. Tez No: 2272
  2. Yazar: ZEKİ KARTAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NACİ EKEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Bu tezde özelliklee polar olmayana benzen ve karbon tetraklorür gibi çözücülerde çözünebilen bazı organik moleküllerin düşük konsantrasyonlarda dipol momentiti tayin edilmiştir Bu çalışmada organik molekül olarak kloro bensen molekülü alınmıştır Klora benzenin dipol momentini tayin etmek için benzen ve karbon tetraklorürde hazırlanan düşük konsantrasyonla farklı çökeltilerde değişik sıcaklıklarda dielektrik sabitleri ölçülmüştür. Dielektrik sabiti ölçümü için "Heterodyne metodu kullanılmıştır Deney sıcaklıklarında kloro benzen'.in kırılma. indisleri ve gerekli diğer büyüklükler literatürden alınarak dipol momnet değerleri hesaplanmıştır
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis,, some organic molecules which are solub le in solvents like benzene and carbon tetrachloride are stu- 'died in order to determine their dipoie moments in low con centrations «, As an organic molecule s the chlorcbenzene mole cule is taken in this research workc In order to determine the dipoie moment of chlorcbenzene ? the sample which is prepared in benzene and carbon tetrachlo ride was low in concentration* îhe experiments are carried out in different solvents and at different temperatures and the di electric constants are measured.? 'The“heterodyne method”is u~ sed for dielectric constant measurements© The index of refrac tions of chlorobenzene at the experimental temperatures and other necessary quantities are taken from the literature and then the values of dipoie moments are calculated* (v)