Domates bitkisinde tuz stresine karşı karotenoid kodlayan PSY-fiton sentaz (PSY-Phytoene Synthase) ve PDS-fiton desaturaz (PDS-Phytoene desaturase) genlerinin ifadesi düzeylerinin belirlenmesi
Identification of the expression levels of carotenoid encoding (Phytoene synthase and Phytoene desaturase) genes against salt stress that exist in tomato
  1. Tez No: 416743
  2. Yazar: AHMED DUALE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE SÜMER ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Karotenoidler, doğal olarak var olan izoprenoidler, foto sentetik anten ve reaksiyon merkezi komplekslerinin esas bileşenlerini oluştururlar. Fotosentez sürecinde absorbsiyon, dağılıma uğrama ve ışık enerjisinin transferinde önemli bir rol oynarlar. Bu tez çalışmasında, Fiton Sentazı ve Fiton Desatüraz enzimlerinin domates bitkisindeki aktivite (H-2274)] ve ifade seviyesini tanımlanmış ve ayrıca bunların biyokimyasal aktivite parametresi olarak lipid peroksidasyonu (malondialdehit ve toplam protein aracılığıyla) çalışılmıştır. Bitkilerin yaprakları, farklı zaman dilimlerinde tuz stresine ( 3s, 6s, 9s, 12s, 24s ve 48s) tabii tutulmuştur. Bunun için domates bitkileri de aynı 100mM'lik yoğunluğa tabi tutulmuştur. Bu tez çalışmasında domates bitkisinin biyokimyasal parametreleri (MDA ve toplam protein) değerlendirilmiştir. Sonuçlara göre lipid peroksidasyon düzeyi tuz stresine maruz kaldıktan sonra artmıştır ve toplam protein içeriği kontrol örneğine nazaran artiş göstermiştir. Fiton Sentaz ve Fiton Desatüraz enzimlerinin kantitatif ifade analizinde ise gerçek zamanlı PCR kullanılmıştır. Fiton Sentazın ifadesinin, kontrol örneğine göre büyük oranda azaldığı belirlenmiştir.. Buna karşın Hâlbuki Fiton Desatüraz tuz stresinin farklı saatlerine maruz kaldıktan sonra Fiton Desatürazın ifade seviyesinin 48h haricinde azaldığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Carotenoids, the naturally occurring isoprenoids form essential components of photosynthetic antenna and reaction centre complexes. Thus they play a significant role in absorption, dissipation and transfer of light energy for the process of photosynthesis. The current study was designed to identify the expression level of phytoene synthase and phytoene desaturase,and thier biochemical prameters ( lipid peroxidation (via malondialdehyde and Total protien) activity in tomato plants (H-2274). The leaves of the plants were studied after being subjected to different time periods of salt stress ( 3h, 6h, 9h, 12h, 24h and 48h). For that tomato plants were subjected to same concentration of 100mM of salt stress. The quantitative expression analysis of phytoene Synthase and Phytoene Desaturase real time PCR was used. The expression of Phytoene synthase and completely decreased.when compared to control sample.whereas Phytoene Desaturase after exposure different hours of Salt stress the expression level of phyotene desaturase decreased except 48h.This current study was designed to evaluate biochemical paremers ( MDA and total protien) of tomato plants. The result has shown that the level of lipid peroxidation and total Protein content increased when compared to control sample.