Sınırlı dokunmatik ekran verileri kullanarak el yazısı imzası doğrulamak için geliştirilmiş bir yöntem
An online hand written signature verification method based on limited features of regular touch screens
- Tez No: 416787
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER ÖZGÜR TANRIÖVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalıĢmada dokunmatik ekranlı cihazlardan elde edilebilecek bilgiler kullanarak, dinamik imza doğrulama üzerinde çalıĢıldı. Bu yöntemle yapılan çalıĢmalarda genelge hata oranları, özel bir cihaz kullanılarak elde edilmiĢ verileri bilgileri kullanan yöntemlere oranla daha yüksek olmaktadır. Bunun nedeni bu özel cihazların imza atma esnasında basınç, açı gibi değerleri de kaydedebilmesi ve doğrulamada aĢamasında kullanmasıdır. Önerilen yöntem X ve Y boyunca hareket ve hız bileĢenlerinin kullanmaktadır. Ayrıca bir imzanın X ve Y doğruları boyunca olan hareketler X ve Y ekseni olarak ayrı ayrı değerlendirilmiĢtir ve Y ekseni farklı metotlar kullanılarak sınıflandırıldıktan sonra performansın artması adına imzanın uzunluğu ve imzalama süresi bilgiler de iĢin içine katılarak doğrulama iĢlemi yapılmıĢtır. Böylece yapılan çalıĢmada kayda değer sonuçlar elde edilmiĢtir.
Özet (Çeviri)
Abstract: In this work, we developed and explored a dynamic signature verification method based on features obtainable from regular touch screen devices. In this setting the error rates are expected to be higher than other methods that rely on specific devices that can acquire pressure and angle information. However, our method uses less information specifically; motion and velocity, among X-axis and Y-axis coordinates. However, X and Y axis motion information are used separately with different string creation methods. In addition, we add time duration and length of signature as global features with dynamic adjustments. With more discriminative features captured in string creation, we obtain significant results in comparison to previous methods.