Hastane bahçelerinin peyzaj mimarlığı açısından incelenmesi: Ankara Altındağ ilçesi örneği
Investigation of hospital gardens in terms of landscape architecture: Case of Ankara Altindağ region
- Tez No: 416824
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Peyzaj Mimarlığı, Hospitals, Landscape Architecture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu tez çalışmasında hastane bahçelerinin peyzaj özellikleri Ankara Altındağ ilçesi hastaneleri örneğinde incelenmiş ve bu özelliklerin kullanıcılar üzerindeki etkileri tespit edilmiştir. Tez kapsamında; mevcut çalışmalardan, konu ile ilgili yönetmeliklerden, yerli yabancı çeşitli literatürlerden faydalanılarak, kullanıcı görüşleri ve yerinde gözlemlere dayalı olarak araştırma yapılmıştır. Bu bağlamda hastane bahçeleri; mevcut kullanım deseni, konstrüksiyon ve malzeme özellikleri, donatı elemanları, açık ve yeşil alan varlığı ve işlevi ile bitkisel tasarım bakımından irdelenerek, bahçelerin mevcut durum ve eksiklikleri tespit edilmiştir. Ardından nitelikli hastane bahçelerinin oluşturulması ve mevcut bahçelerin iyileştirilmesi yönünde peyzaj tasarımı açısından çözüm önerileri geliştirilmiştir. Tez çalışması, üç aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada, literatür araştırması ile hastane bahçe örnekleri incelenerek hastane bahçeleri tasarım kriterleri araştırılmıştır. İkinci aşamada, Ankara Altındağ ilçesinde bulunan 14 adet hastane bahçesinde ön gözlem yapılmıştır. Detaylı inceleme için 6 adet hastane bahçesi seçilerek gözlem, görüşmeler ve değerlendirme tablosu yardımı ile bu alanların sorunları ortaya konulmuş, ortak problemler belirlenmiştir. Daha sonra Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon ile Numune Hastanelerinin ortak olarak kullandığı bahçe alanı pilot alan seçilerek burada 100 kişi ile anket çalışması yapılmıştır. Anket çalışması sonucunda veriler analiz edilerek, hastane bahçeleri ile ilgili kullanıcı görüş ve istekleri belirlenmiştir. Son aşamada yapılan analiz sonuçlarına göre tasarım önerileri geliştirilmiştir. Sonuçta hastane bahçelerinin hastane bahçeleri tasarım kriterleri ve yönetmelikler açısından optimal koşulları sağlamadığı tespit edilmiş, hastane bahçelerinin tedavinin bir parçası olarak görülüp disiplinlerarası işbirliği ile tasarım ve çalışmaların yapılması gerektiği vurgulanmıştır
Özet (Çeviri)
In this thesis, landscape features of hospital gardens were examined by the example of hospitals in Altındağ District of Ankara and their effects on users were identified. The thesis covers the analysis based on users' views and on-site observations with the help of current studies, regulations on the subject, local or foreign- various literatures. In this context, while analyzing the hospital gardens in terms of available use patterns, construction and material properties, reinforcement elements, open and green space availability and function and of plant design, current condition and inefficiency of them were pointed. Then, possible architectural solutions were developed for designing qualified hospital gardens and the improvement of the current ones. The thesis includes three stages. In the first stage, with literature research the examples of hospital gardens were analyzed and design criteria for hospital gardens were researched. In the second stage, preliminary observations were conducted in 14 hospital gardens located in Altindağ district of Ankara. For a detailed analysis 6 of the hospital gardens were selected and with the help of observation, interviews and evaluation charts the problems of these areas were determined to point out the ones in common. Then, the garden area used both by Physical Treatment and Rehabilitation and Numune Hospitals was chosen as the sample area and a survey study was carried out with 100 people over there. After the survey study, the data were analyzed determining the users' views and requests. According to the conclusions arrived at the final stage, some design proposals were developed. As a result it was pointed out that hospital gardens do not provide the optimal conditions in terms of design criteria and regulations and that design and studies should be carried out with an interdisciplinary cooperation thinking hospital gardens as the part of the treatment itself.