Kütleli gravitasyon teorilerinde spinli relativistik parçacıkların kuantum mekaniksel davranışlarının incelenmesi
Investigation of the quantum mechanical behavior of the spinning relativistic particles in the massive gravity theories
  1. Tez No: 416849
  2. Yazar: GANİM GEÇİM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF SUCU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Kara delikler, kütleçekimin kuantizasyonu hakkındaki bir fikrin test edilebileceği kozmik bir laboratuvar olduğundan modern fizikte önemli bir yere sahiplerdir. Ayrıca, tutarlı bir kuantum kütleçekim kuramının oluşturulabileceğine dair en önemli delil Hawking radyasyonu olarak bilinen kara delik ışımasıdır. Bu bağlamda, tezin birinci kısmında, 2+1 boyutlu yeni kütleli gravitasyon kuramı çercevesinde elde edilen yeni-tip ve warped-AdS$_{3}$ kara deliklerinin Hawking ışıması, spin-0, spin-1/2 ve spin-1 parçacıkları için kuantum tünelleme yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Buna ek olarak, cisimsi (extended; string-like) spin-0 ve spin-1/2 parçacıklarının, kara delik özelliklerine ve tünelleme yapan parçacıkların toplam açısal momentumuna, kütlesine ve enerjisine bağlı olan Hawking ışıması hesaplandı. Aynı zamanda, cisimsi spin-0 ve spin-1/2 parçacıklarının farklı Hawking ışımasına, noktasal spin-0 ve spin-1/2 parçacıkların ise aynı Hawking ışımasına sahip olduklarını gözlemlenmiştir. Öte yandan, son gözlemsel verilere göre, evrenimiz ivmelenerek genişlemektedir. İvmelenerek genişlemenin kaynağı, modern kozmolojide hala önemli bir problem olduğu kabul edilmektedir. Bu nedenle, tezin ikinci kısmında, 2+1 boyutlu yeni kütleli gravitasyon kuramı kapsamında, fermiyonik ve bozonik alanlar ayrı ayrı gravitasyonel alan ile çiftlenim yaptırılmış ve böylelikle evrenin ivmelenerek genişleme problemi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Black holes have an important position in the modern physics since they are cosmological laboratories to test an idea about the quantization of the gravity. Moreover, the most important evidence in order to form a consistent quantum gravity theory is a black hole radiation, known as Hawking radiation. In this connection, in the first part of the thesis, Hawking radiation from new-type and warped-AdS$_{3}$ black holes obtained in the framework of of 2+1 dimensional new massive gravity, are scrutinized by using the quantum tunnelling method for spin-0, spin-1/2 and spin-1 particles. Additionally, Hawking radiation of the extended particles of spin-0 and spin-1/2 depending on black hole's properties as well as total angular momentum, energy and mass of tunnelling particles is calculated. At the same time, while Hawking radiation from extended particles of spin-0 and spin-1/2 is different, it observed to be same for point-like particles of spin-0 and spin-1/2. On the other hand, according to the recent observational data, our universe has an accelerating expansion. The source of accelerating expansion is still accepted to be a major problem in the modern cosmology. Therefore, in the second part of the study, by coupling the gravitational field in the context of the 2+1 dimensional new massive gravity theory with the fermionic and bosonic fields, expansion problem of the universe is investigated.