Evsel atık değerlendirme tesisi enerji-ekonomi analizi ve Kocaeli ili için uygulama
Energy economic analysis for municipal waste disposal plant and application for Kocaeli state
- Tez No: 416865
- Danışmanlar: PROF. DR. ASİYE BERİL TUĞRUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Çevre Mühendisliği, Energy, Environmental Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enerji Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Bilim ve Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu Yüksek Lisans Tez çalışmasında, kentsel katı atıkların bertaraf teknolojileri içerisinde yer alan“Yakma Yöntemi”yle bertarafın enerji-ekonomik analizi ele alınmıştır. Kütlesel yakma sistemiyle, katı atıkların çevresel zararlı etkileri minumuma indirilirken elektrik enerjisi üretilmektedir. Bu sayede, katı atıklar ekonomiye enerji olarak geri kazandırılabilmektedir. Ülkemizde evsel atıklara ilişkin değerlendirme tesisi bulunmamaktadır. Bununla beraber, yapılan çalışma kapsamında Kocaeli ili için bir evsel katı atık değerlendirme tesisi kurulmasına ilişkin enerji-ekonomik analizi de yapılmıştır. Yapılan çalışmayla evsel-atık değerlendirme tesisinin uygunluğu gösterilebilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this MSc thesis, energy-economic analysis of incineration technology which is located municipal solid waste disposal technology is discussed. Environmental harmful effects of solid waste is minimized with the mass combustion systems. At the same time with combustion electrical energy is produced. Thus, the solid waste can be recycled economy as energy.“Combustion Technology”is discussed, especially were examined based energy production from waste incineration. The study focused on Kocaeli Municipality and an incineration plant has modeled Kocaeli solid waste and characteristics properties in spite of no related plant in Turkey. With this study, it is shown that solid waste plant is convenient by the energy-economic analysis.