İletken polimer temelli kontrollü ilaç salınım sistemlerinin geliştirilmesi
Development of conducting polymer-based controlled drug release systems
  1. Tez No: 416874
  2. Yazar: SERPİL DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ KURALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, iletken polimer modifiye elektrotlar kullanılarak kontrollü ilaç salınımı için biyouyumlu, pratik ve ekonomik sistemler geliştirilmiştir. Tez çalışmalarında yüksek iletkenlik özelliğinin yanı sıra yüksek kararlılığı, gözenekli yapısı ve sulu ortamda kolaylıkla çalışılabilmesi ile son zamanlarda oldukça ön plana çıkan poli(3,4-etilendioksitiyofen) (PEDOT) kullanılmıştır. Bu polimer, diğer iletken polimerler gibi uygun katkı maddesi (dopant) ile elektrot yüzeyine istenilen kalınlık ve özellikte kaplanabilir ve dış bir elektriksel uyarı sonucu (gerilim uygulama) katkı maddesini kontrollü bir şekilde dışarıya salabilir. Çalışmada PEDOT modifiye elektrotlar, 3,4-etilendioksitiyofen (EDOT) kullanılarak bir ateş düşürücü ve ağrı kesici olan asetaminofen (parasetamol) varlığında elektrokimyasal polimerizasyon ile hazırlanmıştır. Polimerik yapıdaki ilacın kontrollü salınımı sabit gerilim uygulayarak gerçekleştirilmiştir. Salınan ilacın varlığı diferansiyel puls voltametrisi (DPV) ile kontrol edilmiştir. Hazırlanan ilaç salınım sisteminin performansı polianilin (PANI), polipirol (PPy) ve poli(vinilferrosenyum)) kullanılarak hazırlanan diğer iletken polimer temelli sistemlerin performansı (PVF+) ile kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the scope of this thesis, biocompatible, practical and inexpensive controlled drug release systems were developed by using conductive polymer modified electrodes. In the thesis, poly(3,4-ethylenedioxythiophene)(PEDOT) was used since it has been widely used nowadays because of its high stability, porous structure and being appropriate for use in aqueous media in addition to its high conductivity. Like other conducting polymers, this polymer can be doped with an appropriate substance (dopant) and can be coated onto the electrode surface with desired thickness and properties and can release the dopant in a controlled manner. PEDOT modified electrodes were prepared by electrochemical polymerization using 3,4-ethylenedioxythiophene (EDOT) in the presence of acetaminophen which is an antipyretic and painkiller. The controlled release of the drug in the polymeric structure was performed by applying constant potential. The presence of the drug was controlled with differential pulse voltammetry (DPV). The performance of the prepared release system was compared with the performance of the other conductive polymer-based systems which were prepared using poly(aniline) (PANI), polypyrrole (PPy) and poly(vinyferrocenium) (PVF+).