Çevre yönetimi sistemleri bağlamında işletmelerde yeşil ofis uygulamaları
Green office practises in the context of environmental management systems at companies
- Tez No: 416873
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YETER DEMİR USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Çevre Mühendisliği, İşletme, Economics, Environmental Engineering, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmada, işletme halindeki yenilenebilir enerji şirketlerinin ofislerinde yeşil ofis programını uygulama düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın yapılabilmesi için EPDK (Enerji Piyasası Denetleme Kurumu) veri tabanında kayıtlı lisanslı enerji üretimi yapan işletme halinde bulunan yenilenebilir enerji şirketlerinin tümü seçilmiştir. Araştırmada tüm evrene ulaşılması amaçlanmıştır. Cevaplanan anket sayısı 199'dur. Ölçeğin Cronbach Alpha katsayısı 0.847 olarak hesaplanmıştır. Elde edilen verilerin likert tipi olması sebebiyle parametrik olmayan test yöntemleri kullanılmıştır. Grupların karşılaştırılmasında Mann-Whitney U-testi (k=2 olduğunda) ve Kruskal-Wallis testi (k≥3 olduğunda) kullanılmıştır. Değişkenler arası ilişkilerin belirlenmesi amacıyla Spearman Rank korelasyon katsayısı hesaplanmıştır. Sorular arasındaki bağımlılık durumlarının incelenmesi amacıyla ki-kare (χ2) analizi yapılmıştır. Araştırma kapsamında yer alan şirket çalışanlarının büyük bir oranının yeşil ofis programı hakkında bilgi sahibi olmadığı ortaya çıkmıştır. Araştırma yapılan şirketlerde yenilenebilir enerji kaynaklarından faydalanmayan oranı %64.82 olduğu belirlenmiştir. Ayrıca kâğıt ve kâğıt ürünlerin geri dönüşüm oranı %40.70, yazıcı kartuşları cep telefonları, piller veya diğer tehlikeli atık maddelerin geri dönüşüm oranı %36.18 ve plastik ve plastik ürünlerin geri dönüşüm oranı ise %21.61 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the aim is to determine the application levels of the green office programme in the office of renewable energy companies which carry on a business. In order to do the research, all of the renewable energy companies which carry on a business, are licensed and registered in the database of EMRA (Energy Market Regulatory Authority) were selected. The research aims to reach the entire universe. The numbers of answered questionnaires are 199. Cronbach's Alpha coefficient of the scale is calculated to be 0.847. Due to the resulting data on Likert-type, non-parametric methods were used. When comparing the groups the Mann-Whitney U-test (when k=2) and the Kruskal- Wallis test (when k ≥3) is used. In order to determine the relationship between variables, Spearman Rank correlation coefficient was calculated. Chi-square (χ2 ) analysis was made to criticize dependency between the questions. The majority of company workers within the scope of research have no clue about the green office programme has emerged. The rate of the workers who don't benefit from renewable energy sources in the surveyed companies was determined to be 64.82%. In addition, the rate of recycling paper and paper products is 40.70%, printer cartridges, cell phones, batteries or other hazardous waste material is 36.18% and plastic and plastic products is 21.61% were determined.