Hamur (Ağrı) yöresinde doğal olarak yetişen kuşburnu genotiplerinin (Rosa spp.) morfolojik tanımlanması
Morphological description of wild rosehips (Rosa spp.) genotypes growing in Hamur (Agri)
  1. Tez No: 416881
  2. Yazar: ESMA AKKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRİ BALTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma, 2013-2014 yıllarında Hamur (Ağrı) yöresi doğal kuşburnu populasyonunu incelemek ve üstün nitelikli genotipleri (Rosa spp.) morfolojik tanımlamak amacıyla yapılmıştır. Doğal populasyon içerisinde Rosa dumalis, Rosa dumalis var. boissieri, Rosa canina, Rosa pisiformis, Rosa villosa and Rosa spp. türlerine ait 71 genotip kuşburnu seleksiyon kriterlerine göre incelenmiş, bunlar içerisinde 24 genotip ümitvar olarak değerlendirilmiştir. İncelenen 71 genotipte meyve ağırlığı 1.44-4.69 g, meyve eni 12.06-19.49 mm, meyve boyu 18.09-28.85 mm, meyve et kalınlığı 0.90-2.29 mm meyve eti oranı % 60-79, çekirdek ağırlığı 0.36-1.75 g, çekirdek sayısı 14-41 adet, meyve şekil indeksi 1.13-2.03, suda çözünebilir kuru madde miktarı % 9-32, titre edilebilir asit miktarı % 0.05-0.22, pH 3.59-4.51 ve C Vitamini içeriği 540-1315 mg/100 g arasında kaydedilmiştir. Araştırmada 8 genotip az dikenli ve 4 genotip (C-14, C-15, C-17, C-25) dikensiz olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The research was performed to investigate wild rosehip (Rosa spp.) populations of Hamur district (Ağrı) located on the East Anatolia Regionand to describepromising genotypes for two years (2013-2014). Based on the selection criteria of rosehip, 71 genotypes that belong to Rosa dumalis, Rosa dumalis var. boissieri, Rosa canina, Rosa pisiformis, Rosa villosa and Rosa spp. were evaluated, and 24 genotypes among them were selected. All genotypes had a range of 1.44-4.69 g for fruit weight, 12.06-19.49 mm for fruit width, 18.09-28.85 mm for fruit length, 60-79% for fruit flesh ratio, 14-41 for seed number, 1.13-2.03 for fruit shape index, 9-32 % for soluble solids content, 0.05-0.22% for titratable acidity and 540-1315 mg/100 g for Vitamin C content. Some less-thorny and thornless genotypes (C-14, C-15, C-17, C-25) were found.