Ulubey (Ordu) ilçesinde yetişen ceviz genotiplerinin (Juglans regia L.) bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri
Some physical and chemical properties of walnut genotypes (Juglans regia L.) grown in Ulubey county (Ordu)
- Tez No: 416882
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET BALTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Araştırma 2013-2015 yıllarında Ordu ili Ulubey ilçesinin mahallerinde yürütülmüştür. Yörede yetiştirilen tohum orijinli ceviz populasyonu içerisinde 500'den fazla ağaç incelenmiş ve 159'undan meyve örneği alınmaya değer bulunmuştur. Meyve örneği alınan bu tiplerde; önemli fenolojik, morfolojik, pomolojik ve kimyasal özellikler incelenmiştir. İki yıl süreyle yapılan incelemeler, gözlemler ve değerlendirmeler sonucu 11 ceviz tipi ümitvar olarak seçilmiştir. Seçilen tiplerin meyve ağırlıkları 12.77 g (52 ULU 90) ile 17.39 g (52 ULU 67) , iç ağırlıkları 6.85 g (52 ULU 28) ile 9.22 g (52 ULU 155), iç oranları % 47.84 (52 ULU 98) ile % 57.99 (52 ULU 155), kabuk kalınlıkları 1.28 mm (52 ULU 21) ile 1.75 mm (52 ULU 51), kül oranı % 1.07 (52 ULU 28) ile % 2.24 (52 ULU 90), protein oranı % 18.3 (52 ULU 155) ile % 21.09 (52 ULU 98), yağ oranı % 52.13 (52 ULU 90 ) ile % 66.06 (52 ULU 115), nem oranı % 2.70 (52 ULU 155) ile % 3.80 (52 ULU 28) arasında bulunmuştur. Seçilen tiplerin 4 adedi protandrous ve 7 adedi homogamous çiçeklenme şekli göstermiştir. Sonuç olarak; 52 ULU 21, 52 ULU 28, 52 ULU 51, 52 ULU 55, 52 ULU 57, 52 ULU 67, 52 ULU 90, 52 ULU 98, 52 ULU 115, 52 ULU 121 ve 52 ULU 155 nolu tipler ümitvar bulunmuş olup, üzerinde çalışılması tavsiye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in some regions Ulubey/ORDU at 2013 and 2015. More than 500 walnut tree (seed origin) observed and 159 of them found valuable. Trees analysed physical, phenologic, morphological, pomological and cehmical characteristics. 11 tree types selected according to observations and evaluations of the two years. Fruit weight changed between 12.77 g (52 ULU 90) and 17.39 g (52 ULU 67), internal fruit weight 6.85 g (52 ULU 28) - 9.22 g (52 ULU 155), internal rate 47.84 % (52 ULU 98) - 57.99 % (52 ULU 155), shell thickness 1.28 mm (52 ULU 21) - 1.75 mm (52 ULU 51), ash rate 1.07 % (52 ULU 28) - 2.24 % (52 ULU 90), protein rate 18.30 % (52 ULU 155) – 21.09 % (52 ULU 98), oil rate 52.13 % (52 ULU 90)- 66.06 % (52 ULU 115), humidity rate 2.70 % (52 ULU 155) - 3.80 % (52 ULU 28). 4 of the selected cultivars flowered protandrous and 7 of them homogamous. 52 ULU 21, 52 ULU 28, 52 ULU 51, 52 ULU 55, 52 ULU 57, 52 ULU 67, 52 ULU 90, 52 ULU 98, 52 ULU 115, 52 ULU 121 and 52 ULU 155 found as promising cultivars in Ordu and should be studied.