Hava alanı kaplamalarının ve yüzey özelliklerinin incelenmesi
Evaluation of airfield pavements and surface characteristics
- Tez No: 416891
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEKİR AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu yüksek lisans çalışması havaalanı kaplamaları, kaplama yüzey özellikleri ve özellikle havaalanı pistlerinde görülen kayma sürtünme kaybının incelenmesi üzerinedir. Havayolu ulaşımı günümüz teknolojik gelişme ve şartlarında, insanoğlu için kıymetli olan zaman kavramının da etkisiyle büyük bir önem kazanmıştır. Bu sebeple insanlara sunulan bu hizmetin emniyet ve güven açısından herhangi bir zafiyetinin bulunmaması, potansiyel risklerin minimum seviyelerde olması gerekmektedir. Havaalanı pist yüzey özellikleri, havaalanı operasyonlarının, konforlu ve emniyetli olarak devam etmesine imkan vermelidir. Bu kapsamda pist sürtünme ve makropürüzlülük değerleri de yeterli seviyelerde olmalıdır. Hava aracı trafiği sebebiyle pist yüzeyinde oluşan lastik birikintileri, yüzeyin kayma direnci değerini yitirmesine sebep olmakta, bu nedenle havayolu ulaşımı ve güvenliği açısından büyük bir problem meydana gelmektedir. Bu tez çalışması kapsamda, Kayseri Erkilet Havaalanı pisti üzerinde Zaman Kontrollü Sızıntı Ölçer (Hidrotimer), İngiliz Pandül Cihazı (British Pendulum Tester) ve NAC Dinamik Sürtünme Ölçer ile muhtelif zamanlarda makropürüzlülük ve sürtünme ölçümleri yapılmış, bu sürtünme değerlerinde uçak lastik izi oluşumu ile birlikte düşüşler meydana geldiği saptanmıştır. Son olarak uçak lastik izi silme faaliyeti sonrasındaki sürtünme ve makropürüzlülük ölçümleri de gerçekleştirilmiş ve değerlerde meydana gelen değişiklikler zamana bağlı olarak incelenerek sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on airport surfaces, surface characteristics of airports and loss of skid-resistance of the runway surfaces. In today's technological developments and conditions, the air transportation, with the effect of the time that is very precious for mankind, has gained a great importance. Therefore, there must not be any absence of weakness in terms of safety and reliability in the services offered to the people, and potential risks should be at the minimum level. Airport runway surface characteristics, should allow continuing of airport operations comfortable and safety. In this context, the runway friction and macrotexture values should be in sufficient levels. The aircraft tire deposits on the runway surface occurred by aircraft traffic, causes to loss of the surface skid-resistance value, this being a major problem in terms of air transportation and engineering. In this context, macrotexture and friction measurements were done in several times on the runway of Kayseri Erkilet Airport, using that Outflow Meter, British Pendulum Tester and NAC Dynamics Friction Meter, because of the rubber deposit accumulated on the runway surface, the value of runway friction decreases. Finally, after the removal of rubber deposit, macrotexture and friction measurements were carried out and the differences are shown with graphics.