Soma Termik Santrali civarında yetiştirilen zeytin (Olea europaea L.) çeşitlerinin yaprak ve meyve özellikleri
The leaf and fruit features of olive varieties (Olea europaea L.) cultivated around Soma Thermal Plant
- Tez No: 416890
- Danışmanlar: PROF. DR. TARIK YARILGAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırmada, Soma (Manisa) termik santrali civarında yetiştirilen Domat, Gemlik ve Edremit zeytin çeşitlerine ait 1 km ve 10 km mesafelerdeki bahçelerden 2010 ve 2011 yıllarında yaprak ve meyve örnekleri alınmıştır.Önceden belirlenen bahçelerde 4 ağaç işaretlenmiş ve her ağaçtan tesadüfi olarak 25 adet yaprak ve meyve örneği alınmıştır. İlk yıl Domat, Gemlik ve Edremit çeşitlerinin her bir çeşitten ayrı ayrı 400 adet yaprak ve 400 adet meyve örneği alınmıştır. İkinci senede aynı şekilde ve sayıda örnekleme yapılmıştır. İki sene toplamında 1200 adet meyve ve 1200 adet yaprak örneği pomolojik incelenmiştir. Yapılan incelemeler sonucu elde edilen veriler 2010 yılı, 2011 yılı ve her iki yılın ortalaması olarak aynı çeşitler kendi arasında istatistiki olarak T tesitine tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
Inthisstudy, leaf and fruit samples belonging toDomat, Gemlik and Edremit olives cultivate da round Soma (Manisa) thermal plant were taken from the gardens in 1 to 10 kilometers of distances in 2010 and 2011. Four trees were marked in predetermined gardens and 25 pieces of leafand fruit samples were taken frome achtree randomly. First year, 400 pieces of leaf and 400 pieces of fruit samples were taken one by one frome achvariety of Domat, Gemlik and Edremit's. In these cond year, samplings were carried out in the same way and same number. In the total of two-years, 1200 pieces of fruit and 1200 pieces of leaf samples were examined pomologically. The data obtained as a result of the examinations, as 2010-2011 years and the average of these two years, the same varietiesevaluated statistically by T-test between eachother.