Çiftçi ve tarım arazilerinin yönetimine ilişkin ihtiyaç analizi yapılması ve bir veri modeli geliştirilmesi
Necessity analysis for the management of farmer and agricultural land and developing a data model
  1. Tez No: 416942
  2. Yazar: TALHA TAŞKANAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİLİBRAHİM İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
2000'li yılların başından itibaren Ülkemizde tarım politikasının daha iyi oluşturulması ve yönetilmesi ve daha iyi tarımsal istatistiklerin üretilmesi amacıyla Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca (GTHB) ve Türkiye İstatistik Kurumunca (TÜİK) Çiftçi Kayıt Sistemi(ÇKS), Tarım Sektörü Entegre Yönetim Bilgi Sistemi (TARSEY) Tarımsal Üretim Kayıt Sistemi (TÜKAS) ve Tarım Bilgi Sistemi (TBS) gibi projeler yürütülmüştür. Ancak benzer verilere ihtiyaç duyan farklı kuruluşların ihtiyaçlarını daha iyi karşılayabileceği bir sistem yapılanması için herhangi bir çalışma yapılmamaktadır. Sadece yasal mevzuatlar çerçevesinde talep edilen veriler mevcut sistemlerden karşılanmaya çalışılmaktadır. Oysa günümüzde Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Standardizasyon alanlarında yaşanan gelişmeler ve bu kapsamdaki Türkiye Ulusal Coğrafi Bilgi Sistemi (TUCBS) girişimi benzer verileri kullanan kurumların ihtiyaçlarının birlikte değerlendirilmesini ve bir veri modeli mantığı ile hareket edilmesini gerekli / zorunlu kılmaktadır. Bu çalışmada, tarımsal verileri kullanan / üreten 38 adet kurum ve kuruluş tespit edilmiştir ve anket ve mülakatlar sayesinde ihtiyaçları belirlenmeye çalışılmıştır. Mali olarak TÜBİTAK tarafından desteklenen bu çalışma kapsamında Ülkemizde bulunan tüm kamu kurum ve kuruluşlarının çiftçi, tarım arazisi ve tarım ürünü verileri ile olan ilişkisi tespit edilmeye çalışılmış ve tespit edilen ihtiyaçlar doğrultusunda bir veri modeli geliştirilmiştir. Bu kapsamda kullanılabilecek en detaylı ve en etkin veri modeli üzerinde çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the beginning of the 2000s, It has been conducted many projects such as Agricultural Sector Integrated Management Information System, Agriculture Information System, agricultural Production Registry System and Farmer Registry System by Turkey Ministry of Food, Agriculture and Livestock and Turkey Statistical Institute in order to establish and manage better agriculture policy and produce better agricultural statistics. Yet, it is not being made any study for the structuring of a system which can meet the requirements of different institutions and organizations that need similar data. It is being tried to meet required data only within the frame of the legal regulations from present systems. Whereas the developments in geographical information systems and standardization and TUCBS enterprise in this context necessitate to meet the demands of organizations that use the similar data commonly and to act in terms of a data model logic. In this study, it was detected 38 institutions and organization which produce and use agricultural data and thanks to survey and interviews, it was tried to determine their needs. In this study which is financially supported from TUBİTAK, it was worked out relationship between farmer, agricultural land and agricultural production data and all of the institutions and organizations in Turkey and in this context, it was worked upon the best detailed and effective possible data model.