Harita mühendisliğinde coğrafi/kent bilgi sistemlerinin web-tabanlı öğrenimi
Web-based learning of geographical/urban information systems in geomatics engineering
- Tez No: 416950
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN GEYMEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
 - Yıl: 2016
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Erciyes Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 85
Özet
Günümüzde artan teknoloji ve yoğun iş temposu nedeniyle uzaktan eğitim ve internet tabanlı eğitim çalışmaları hızlanmıştır. Uzaktan eğitim ve internet tabanlı eğitim, zaman ve mekân olgusundan bağımsız olduğu için daha çok kişisel gelişimine zaman ayıramayan bireyler tarafından tercih edilmektedir. Bu sayede yaşadıkları yerlerde eğitim olanakları kısıtlı olanların, kurumlarına ulaşma engeli olanların istedikleri eğitimi almaları sağlanmaktadır. Bu tez, Coğrafi Bilgi Sistemi dersine ilişkin toplanan verilerin uzaktan eğitimin en son basamağı olan web tabanlı öğrenme sistemine uygulanmasıdır. Bu amaçla toplanan verilerden önce Adobe Flash Professional CS6 programı kullanılarak animasyon dosyaları, ardından da Adobe Dreamweaver CS3 programı kullanılarak birbirleri ile etkileşimli interaktif HTML sayfaları elde edilmiştir. Birinci bölümde; uzaktan eğitim kavramının tanımı yapılarak Dünya'da ve Türkiye'de uzaktan eğitimin tarihsel süreci, ikinci bölümde; web tabanlı öğrenme kavramının temelleri, bileşenleri, Türkiye'de web tabanlı öğrenme sürecine geçiş, web tabanlı öğrenmenin avantaj ve dezavantajları, üçüncü bölümde; Coğrafi Bilgi Sistemi dersi için toplanan verilerin web tabanlı öğrenim materyali olarak hazırlanması anlatılmıştır. Dördüncü bölümde ise uygulamadan elde edilen sonuçlar ve gelecekte yapılacak olan benzer çalışmalara yönelik öneriler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, distance education and web-based training studies have been accelerated due to intensive business activities and developing technology. Distance education and web-based training which are independent of time and place is considered by individuals who cannot find a spare time for their personal development. By this means, for those who have limited educational opportunities and obstacles to their institutions access the education they want. This thesis is application of data which is collected relating to Geographic Information System lecture to web based learning system which is the last step of distance education. Before the data collected for this purpose, Adobe Flash Professional CS6 created animation files, later Adobe Dreamweaver CS3 created interactive HTML pages were obtained. In the first section; the concept of distance education is described with historical progress in the world and Turkey, in the second section; fundamentals of web-based training concept, components, transitioning to web-based training process in Turkey and the pros and cons of web-based training, in the third section; how the data collected for Geographic Information System lecture is used for web-based learning is explained. The outcomes of applications and recommendations for the future similar studies have been evaluated in the fourth section.