Kayseri ili Tomarza ilçesinde kısa gün ve gün nötr çilek çeşitlerinin yetiştiriciliği
Cultivation of short-day and day-neutral strawberry cultivars in Tomarza town of Kayseri province
- Tez No: 416949
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR UĞURTAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez çalışması 2 adet gün nötr (Albion, Crystal), 4 adet kısa gün (Camarosa, Sabrosa, Rubygem, Festival) çilek çeşidi kullanılarak, 3 ayrı ortamda (dış ortam, sera, sera + tünel) 2013 - 2014 yılları arasında Kayseri ili Tomarza İlçesi ekolojik koşullarında yürütülmüştür. Tomarza ilçesinin sahip olduğu ekolojik koşullar nedeniyle açıkta yetiştiricilik çalışmalarında bitkilerde istenilen vejetatif gelişim sağlanamamış, dolayısıyla verim de elde edilememiştir. Sera ve sera + tünel uygulamalarında ele alınan çeşitler arasında, en yüksek bitki başına verim Rubygem (162.65 g/bitki) çeşidinden elde edilmiş ve bunu sırasıyla Albion (134.87 g/bitki), Camarosa (117.23 g/bitki), Crystal (88.70 g/bitki), Festival (85.69 g/bitki) ve Sabrosa (73.58 g/bitki) çeşitleri takip etmiştir. Bitki başına toplam verimin aylara göre dağılımında en fazla verim Haziran ayında alınırken, en düşük verimin Eylül ayında olduğu saptanmıştır. Hasat edilen meyvelerde yetiştirme sezonu boyunca yapılan analizlere göre SÇKM değerlerinin % 5.88 ile % 7.00 arasında, titre edilebilir asit değerlerinin % 0.37 ile % 0.60 arasında, SÇKM / Asit oranının 11.08 ile 18.11 arasında ve pH değerlerinin ise 2.69 ile 3.75 arasında değiştiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted with 2 day-neutral (Albion, Crystal) and 4 short-day (Camarosa, Sabrosa, Rubygem, Festival) strawberry cultivars in different growth environments (open field, greenhouse, greenhouse + tunnel) under ecological conditions of Tomarza town of Kayseri between the year 2013-2014. Just because of ecological conditions of Tomarza town, desired vegetative growth and development was not achieved in open field culture. Among the investigated cultivars, the greatest per plant yield in greenhouse and greenhouse+tunnel implementations was obtained from Rubygem (162.65 g/plant) cultivar and it was respectively fallowed by the cultivars Albion (134.87 g/plant), Camarosa (117.23 g/plant), Crystal (88.70 g/plant), Festival (85.69 g/plant) and Sabrosa (73.58 g/plant). Considering the total yield per plant in different months, the greatest yield was obtained in June and the lowest yield was obtained in September. The analyses performed on harvested fruits throughout the growing season revealed that water soluble dry matter (WSDM) contents varied between % 5.88- % 7.00, titratable acidity values varied between % 0.37- % 0.60, WSDM/Acidity ratios varied between 11.08-18.11 and pH values varied between 2.69-3.75.