Trombosit kökenli büyüme faktörü (PDGF) ve vasküler endotelyal büyüme faktörünün (VEGF) ratlarda yara iyileşmesi üzerine etkisi
The effect of platelet derived growth factor and vascular endotelial growth factor on wound healing in rats
  1. Tez No: 416958
  2. Yazar: BAHAR DİNDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE COŞKUN CEVHER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Normal metabolik süreçlerde olduğu gibi, yara iyileşmesinin çeşitli evrelerinde de oksidatif olaylar meydana gelmektedir. Trombosit Kökenli Büyüme Faktörünün (PDGF) ve Vasküler Endotelyal Büyüme Faktörünün (VEGF) yara iyileşmesinde önemli rol oynadığı bilinmektedir. Çalışmada, eksojen olarak PDGF+VEGF uygulamasının, ratlarda dorsalateral insizyonla oluşturulan yaralarda, meydana gelen oksidatif olayların zamana bağlı etkilerini araştırmak amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında deneylerde 200-250 g ağırlıkta 36 adet Wistar albino dişi rat kullanıldı. Ratlar, yara oluşturulan tedavisiz grup (n=12), kitosan uygulanan grup (n=12) ve kitosan+PDGF+VEGF uygulanan grup (n=12) olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Tüm hayvanlarda anestezi altında iken sırtta orta hattın iki yanında insizyonal kesi yarası oluşturuldu. PDGF+VEGF uygulanan gruplardaki ratların yaralarına her gün birer kez topikal yolla kitosan jel içerisinde PDGF+VEGF (7+7 ng/ml) uygulandı. Kitosan grubunda ise aynı miktarda boş kitosan jel uygulandı. Uygulamalardan sonra iyileşmenin 3. ve 7. günlerinde ratlar feda edildi. Çıkarılan yara dokularında tiyobarbitürik asit reaktif türleri (TBARS), nitrik oksit (NOx), askorbik asit (AA), glutatyon (GSH) seviyeleri ve süperoksit dismutaz (SOD) aktivitesi spektrofotometrik yöntemle ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Oxidative events occurs during wound repair process just as in normal metabolic process. Platelet derived growth factor (PDGF) and Vascular Endotelial Growth Factor (VEGF) are important growth factors that play a role in wound healing. In the present study, we aimed to investigate time-dependent effects of exogenous PDGF+VEGF administration on oxidative events during dorsolateral cutaneous wound healing in rats. Experiments were performed on 36 female Wistar albino rats (weight: 200-250g). Animals were divided into three group: untreated group (n=12), chitosan-treated group (n=12) and chitosan+PDGF+VEGF-treated group (n=12). Two full-thickness excisional skin wounds were made under anesthesia in all animals. In the chitosan+PDGF+VEGF-treated groups, the wounds were treated topically with a single daily dose PDGF+VEGF (7+7 ng/ml) after wounding. In the chitosan-treated groups, the wounds were treated topically with equal amount blank chitosan gel. After these administrations, on the 3th and 7th days of wound healing, the animals were sacrificed. Thiobarbituric acid reactive substances (TBARS), nitric oxide (NO∙), ascorbic acid (AA), glutathione (GSH) levels and superoxide dismutase (SOD) activity were measured spectrophotometrically in wound tissues. Results were expressed as mean ±standard deviation.