Türkiye'nin deniz ve kıyı koruma politikaları: Mevzuat uygulamaları ve sürdürülebilirliği sağlamaya yönelik alınabilecek tedbirler
Turkey's marine and coastal protection policies: Regulatory practices and measures to be taken for ensuring sustainability
  1. Tez No: 416997
  2. Yazar: PELİN BOZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERİHA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Türkiye'nin deniz ve kıyı alanlarını tehdit eden başlıca sorunlar; denizlerimizin gemi ve kara kaynaklı kirleticilerle kirletilmesi, bilinçsiz ve aşırı avlanma ya da çeşitli yollarla ülkemize giren yabancı türlerin neden olduğu tür kayıpları, küresel ısınmaya bağlı olarak iklim değişikliğinin deniz ekosistemleri üzerinde yaptığı/yapacağı olumsuz etkiler olarak sıralanabilir. Bu sorunlar çevre politikalarının ilk adımlarının atıldığı 1970'lerden günümüze gelinen süreçte ulusal/uluslararası platformlarda yapılan tüm düzenlemelere rağmen ülkemizde hâlâ ciddiyetini korumaktadır. İlâveten kıyı bölgelerimizde hızla artan çarpık kentleşme ve sanayileşme, doğal kaynaklarımız üzerinde yaptığı ağır tahribatla birlikte artarak devam etmektedir. Türkiye'nin deniz ve kıyı alanlarının gün geçtikçe geri dönüşü olmayacak şekilde bozulması bu konuda yapılan çalışmaların yetersizliğini ortaya koymaktadır. Bu nedenle, ulusal ve uluslararası düzenlemelere uyum konusunda ülkemizin çok daha ciddi yaptırımlar uygulamasına ihtiyaç vardır. Bu çalışmada Türkiye'nin deniz ve kıyı alanlarını tehdit eden unsurlar ve bu alanları koruma konusunda yürütülen faaliyetlerin neler olduğu ve ne ölçüde başarılı olduğu incelenmiş, deniz ve kıyı alanlarında yaşanan sorunlardan biri olan gemi kaynaklı kirlilikler ve kirleticiye uygulanan cezaların caydırıcılığı sorgulanmış, deniz ve kıyı alanlarında ekolojik bakımdan sürdürülebilirliğin sağlanabilmesine yönelik çözüm önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Major problems threatening Turkey's seas and coastal areas are listed as; the pollution of ourby ships and land-based pollutants, unconscious and excessive fishing or species loss caused by foreign species entering our country in various ways, adverse effects of climate change on marine ecosystems due to global warming. Despite all regulations made within national andinternational platforms since 1970's when the first steps were taken form environmental policies until today, these problems remain serious in our country. Additionally, the rapidly increasing unplanned urbanization and industrialization within our coastal areas continue to destroy our natural resources heavily. The destruction of Turkey's sea and coastal areas irrecoverably day by day shows us that the studies on this matter remain insufficient. For this reason, our country needs to apply serious sanctions in an effort to comply with the national and international regulations.In this study, the factors threatening the seas and coastal lines of Turkey and what kind of activities are carried out in preservation/protection of these areas and to what extent these activities reach the goals are examined, one of the problems in seas and coastal lines which is deterrence of the fines applied against the pollutions caused by ships and the polluters are questioned, and the solutions for keeping thesustainability within seas and coastal lines in terms of ecology are developed.