Çorum ili teke böcekleri (Coleoptera:Cerambycidae) üzerine faunistik araştırmalar
Faunistic researches on longhorned beetles (Coleoptera:Cerambycidae) of Corum province
- Tez No: 416998
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZDİKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu çalışmada 2013 yılında Çorum İli'nin çeşitli bölgelerinden Cerambycidae familyasına ait olan örnekler toplanmış ve faunistik, taksonomik, sistematik, zoocoğrafik olarak değerlendirilmiştir. Yapılan teşhis işlemleri sonucunda bunların 5 alt familyaya ait 19 cins ve 52 tür olduğu tespit edilmiştir. Bu türler arasında 35 tanesi Çorum İli için yeni kayıt niteliğindedir. Ayrıca bu çalışma ile toplanan örnekler arasından Çorum İli'nden bilim için yeni dört tür tanımı yapılmıştır (Dorcadioninae alt familyasından Dorcadion dombilicoides Özdikmen & Kaya, 2013, Dorcadion erdemi Özdikmen, Kaya & Al-Hamadani, 2014, Dorcadion yılmazi Özdikmen & Kaya, 2015 ve Lamiinae alt familyasından Phytoecia aligamgami Özdikmen & Kaya, 2015 olmak üzere). Bu sayede, literatüre göre bu çalışma öncesinde toplam olarak 5 alt familya, 14 cins ve 31 türden oluşan Çorum İli Teke Böcekleri faunası, 5 alt familya, 23 cins ve 63 tür olarak tespit edilmiştir. Bu çalışma vasıtasıyla faunaya ait bilinen tür miktarı yaklaşık % 103 oranında artırılmıştır (31 türden 63 türe).
Özet (Çeviri)
In this study, longicorn beetles specimens belong to the family Cerambycidae that collected in the year of 2013 from various localities of Çorum province are evaluated and faunistically, taxonomically, systematically, zoogeographically. On the results of identification of these specimens are determined a total of 52 species belonging to 19 genera and 5 subfamilies. 35 of them are the first records from Çorum province. Moreover, four new species were described from Çorum province on the base of the specimens in the present work as Subfamily Dorcadioninae: Dorcadion dombilicoides, Dorcadion erdemi, Dorcadion yılmazi Özdikmen & Kaya, 2015 and Subfamily Lamiinae Phytoecia aligamgami Özdikmen & Kaya, 2015. Thus, known Çorum's fauna that consisted of a total of 31 species belonging to 14 genera and 5 subfamilies according to old references, was determined as a total of 63 species belonging to 23 genera and 5 subfamilies. With the present work, known number of species is rised up the ratio about 103 % (31 to 63 species).