Doppler ultrason görüntüleme sistemlerinde yeni bir uyarlamalı spektral güç yoğunluk tahmin yöntemi kullanarak çözünürlüğün iyileştirilmesi
Enhancement of spatial resolution in ultrasonic doppler imaging systems by using new adaptive power spectral density estimation method
  1. Tez No: 417059
  2. Yazar: MAHSA MIKAEILI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN KARAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Ultrason görüntüleme sisteminin, kalp ve damar hastalıklarının tanısında önemli bir yeri vardır. Bunun nedeni ultrason sisteminin non-invasive yani deri altına girilmeyen bir sistem olmasıdır. Spektral Doppler, vücutta kanın hızı ve spektrumunu tahmin etmek için kullanılır. Bu çalışmada, daha kısa gözlem penceresi kullanarak Puls Doppler ve B-mod arasındaki band genişliğinin farkından kaynaklanan düşük çözünürlük giderilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla ilk olarak Capon yöntemi ile Genlik ve faz tahmin yöntemi, spektral güç yoğunluk tahmini için kullanılmıştır. Bunlara ek olarak Çapraz Spektral Metik ile Genlik ve Faz tahmin yöntemlerinin birleştirilmesi ile birlikte yeni bir yöntem (İzdüşümlü Genlik ve Faz Tahmini) önerilmiştir. Çalışmanın sonunda ise kullanılan yöntemler Welch Yöntemi ile karşılaştırılmıştır. Karşılaştırmanın sonucunda, daha kısa gözlem penceresinde; uyarlamalı olan yöntemlerden (Capon, Genlik ve Faz Tahmini, İzdüşümlü Genlik ve Faz Tahmini) Welch Yöntemi'ne göre daha iyi çözünürlük elde edilmiştir. Ayrıca, bu çalışmada kullanılan yöntemlere ait karışık hesaplama ve onun sonucu uygulama zamanı incelenmiştir. Bu incelemeye göre; yöntemlerin hepsinde gözlem penceresinin azalması sonucunda uygulama zamanı da azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ultrasound imaging systems have crucial rule in diagnosing cardiovascular disease. This arises from the fact that ultrasound systems are non-invasive. Spectral Doppler has been used to estimate blood velocity and its spectrum in human body. Difference between Doppler and B-mode bandwidth causes low resolution. In this work, the purpose is to reduce the observation window and provide better resolution. First of all we used Capon method and Amplitude and Phase Estimation Method for estimating power spectral density. Then, we proposed new method which is unified by using cross spectral metric and amplitude and phase estimation method (projection based amplitude and phase estimation). At the end of this work, all mentioned methods compared with Welch method. As a result of this comparison, adaptive methods (Capon, Amplıtude and Phase Estimation, Projection) have better resolution while they have low observation window. Also, in this work complex operation and their explicit result execution time have been analysed. It is seen that for all mentioned methods reducing OW causes to decrease the execution time, but adaptive methods make it possible to handle resolution, contrast and execution time in conjunction with together.