Hız yönetiminde kullanılan alt yapı değişikliklerinin kavşak performansına etkileri ve örnek bir uygulama
The effects of infrastructure changes used for speed management to intersection performance and a case study
  1. Tez No: 417058
  2. Yazar: DİLEK GÖZLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDA HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Traffic
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Hız yönetimi, tüm dünyada karayolu güvenliği uzmanlarının karşı karşıya olduğu temel sorunlardan biridir. Karayolu güvenliği uzmanlarının çoğu, kaza olma ihtimalini ve kazanın şiddetini artıran en önemli etkenin hız olduğu konusunda görüş birliği içerisindedir. Kazaların en fazla meydana geldiği yol elemanı kavşaklardır. Kavşaklarda oluşan kazaları ve trafik sıkışıklığını ortadan kaldırabilmek için yol ve kavşak kullanıcılarının ihtiyaçlarının belirlenmesi, ekonomi, kapasite, güvenlik gibi gerekli kriterleri sağlayan çözümler ile buna uygun karayolu ve özellikle kavşak altyapısının belirlenmesi gerekmektedir. Karayolu altyapısında yapılan düzenlemeler, sürücülerin hız yapma eğilimlerinde, kısa ve uzun vadede değişiklikler meydana getirmektedir. Araştırmalar, sadece hız sınırının değiştiği fakat altyapı değişikliği gibi diğer önlemlerin alınmadığı durumlarda, ortalama hızdaki değişimin, hız sınırındaki değişikliğin yaklaşık dörtte biri olduğunu göstermektedir. Bu nedenle, karayolu altyapısı hızı, kütlesi ve yönü farklı olan yol kullanıcıları arasındaki çatışmayı azaltacak şekilde tasarlanmalıdır. Bu çalışmada, öncelikle hız yönetiminde kullanılan altyapı değişiklikleri fayda ve maliyet yönünden incelenmiştir. Seçilen sinyalize bir kavşak üzerine, bu altyapı değişikliklerinden üçü VISSIM simülasyon programı yardımıyla modellenerek uygulanmış ve mevcut durum ile karşılaştırmaları yapılmıştır. Kavşağa giren araçların emisyon oranları, yakıt tüketimleri, ortalama hız ve gecikme sürelerindeki değişim gibi parametrelere göre en uygun altyapı değişikliği bulunmaya çalışılmıştır. Bulunan sonuçlara göre ekonomik, çevreye duyarlı, gecikme ve kuyruklanmaları azaltan güvenli kavşak tasarımlarına ve simülasyon tekniğinin ulaşım planlamasındaki rolüne dikkat çekilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Speed management is one of the main problems faced by road safety experts worldwide. Most of the road safety experts agree that the most important factor that increases the likelihood of the accidents and their severity is speed. It is the intersections of all road components that accidents occur most on. Determining the needs of road and intersection users, assessing the economy, road capacity and the safety solutions that provide the necessary criteria and also determining the applicable road infrastructure, especially intersection infrastructure are necessary in order to prevent accidents and eliminate traffic jams at intersections. The design of road infrastructure affects drivers' speeding habits in both the short and the long term. The research indicates that the change in average speed is only about one quarter of the change of the speed limit, in the cases if only the speed limit is changed and no other measures be taken such as infrastructure changes. Therefore, road infrastructure must be designed so as to reduce conflict between road users of differing speed, mass and direction. In this study, the infrastructure changes used in speed management are analyzed in terms of costs and benefits. Three of these infrastructure changes have been modelled using VISSIM Simulation Program on a selected signalized intersection and then compared with current situation. This study seeks to determine the most applicable infrastructure change by measuring for parameters of emission rate, fuel consumption, average speed and delay time of vehicles entering the intersections. The results of the study aim to draw attention to role of simulation techniques in transportation planning and to safe intersection designs that are economical, environment conscious and reduce delays and queuing.