Kı̇myasal şaperonların in vitro ortamda sıçan pankreas adacık hücre canlılığına etkisi
The effect of chemical chaperones on the viability of rat pancreatic islet cells in vitro medium
- Tez No: 417073
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Hücresel şaperonlar, protein sentezi sonrası hücre içinde sentezlenen bu proteinlerin görev- lerini yerine getirebilmesi için kritik bir öneme sahip üç boyutlu şekillerini almalarını sağla- yan biyolojik moleküllerdir. Bu çalışmanın amacı, kimyasal şaperonlardan Tauroursodeok- sikolik Asit (TUDCA) ve 4-Fenilbütirat (4-PBA) biyolojik şaperonların çalışma mekaniz- masına benzer bir şekilde sıçan pankreas adacık hücre canlılığı üzerindeki etkilerini araştır- maktır. Sıçanlardan izole edilen adacık hücreleri 250-1500 μM aralığındaki belli derişimde TUDCA ve 4-PBA kimyasal maddeleri ile kültüre edildi. Sonra, adacık hücrelerinin canlılığı floresein diasetat (FDA) ve propidyum iyodür (PI) boyaları kullanılarak floresan mikros- kobu ile değerlendirildi. 24. Saat ve 48.
Özet (Çeviri)
Chaperones are biological molecules, which give the proteins their three-dimensional struc- tures in order to perform their duties with in the cell after the synthesis of those proteins. The purpose of this study was to investigate the effects of Tauroursodeoxycholicacid (TUDCA) and 4- Phenylbutyrate (4-PBA) chemical chaperones on the rat pancreatic islet cell viability. Islet cells isolated from rats were cultured with in a certain concentration of range from 250 to 1500 μM TUDCA and 4-PBA chemicals. Then, the viability of islet cells was determined by the fluorescence microscopy using fluorescein diacetate (FDA) and propidium iodure (PI) dyes. 1 mM concentration of TUDCA and 0,5 mM concentration of 4-PBA chemicals were added to isolated islets, and after 24th and 48th hours of cultivation, the viability of those cells was evaluated.