Towards heterogeneous biocatalysis of glutathione production by selective conjugation of enzymes
Glutatyon enzimlerinin seçici konjugasyonu ile heterojen biyokatalize dair çalışmalar
- Tez No: 703486
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEM ALBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Biochemistry, Bioengineering, Biotechnology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya ve Biyoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Biyolojik prosesler kullanılarak birçok katma değerli özel kimyasal üretilmektedir. Bu prosesler verimli, güvenli ve çevre dostu olmakla birlikte; pH ve sıcaklık gibi çevresel parametrelerdeki değişikliklere karşı kırılgan ve hassastırlar. Enzim immobilizasyonu, proteinleri stabilize ederek ve uygun geri dönüşümlerine izin vererek bu endişeleri hafifletebilir. Bununla birlikte, geleneksel yöntemlerle immobilizasyon, birleştirme kimyası üzerinde kontrol eksikliği nedeniyle enzim inaktivasyonu riskini taşır. Hassas konjugasyon ile katalitik biyomalzemelerin/partiküllerin oluşturulması bahsedilen sorunları çözebilir. Bu projede, böyle bir kavram kanıtı katalitik biyomateryal konusunda önemli ilerleme kaydedilmiştir. Konsept, benzersiz reaktif doğal olmayan amino asitler (nnAA'lar) içeren biyosentetik enzimlerin bağlanacağı PEG tabanlı bir yapı iskelesini içerir. Bu amaçla, yüksek değerli antioksidan olan glutatyonun (GSH) biyosentezini katalize eden glutamat-sistein ligaz (GCL) ve glutatyon sentetaz (GS) enzimleri kullanılmıştır. GCL ve GS enzimleri, hücresiz protein sentezi (CFPS) ile üretildi ve Click-uyumlu nnAA para-propargiloksi-fenilalanin (pPaF)'nin bölgeye özgü dahil edilmesiyle modifiye edildi. Modifiye edilmiş protein verimlerini iyileştirmek için CFPS ile ilgili çeşitli parametreler ve şaperonlar gibi eksojen proteinlerin eklenmesi üzerinde çalışıldı. Modifiye edilmiş enzimlerin aktiviteleri, doğal muadillerine kıyasla aktivitelerinin %80'ini korudu. Son olarak, Click kimyası yoluyla PEG eşleşmesini incelemek için modifiye yeşil flüoresan proteini (GFP) kullanıldı. Tezin ikinci bölümünde, Covid-19 ile ilişkili sitokin fırtınasının tedavisinde kullanılmak üzere biyolojik anti-inflamatuar ilaç anakinranın üretimi incelenmiştir. Anakinra, Behçet hastalığı ve ailesel Akdeniz ateşi (AAA) gibi çeşitli iltihaplı hastalıkların tedavisinde kullanılan lisanslı bir biyolojik ilaçtır. İnsan interlökin 1 reseptör antagonisti (IL-1Ra) proteininin bakteri kültürlerinde rekombinant üretimi ile elde edilir. Çalışmanın bir bölümünde anakinra'nın Escherichia coli'de farklı promotörler (T7, tac ve cspA) altında ekspresyonu test edildi. Üretim ve saflaştırmadan sonra, saf ve bozulmamış proteinin, ticari olarak mevcut ilaç ile karşılaştırılabilir düzeyde biyolojik afinite, aktivite, saflık ve güvenliğe sahip olduğu gösterildi. Anakinra üretiminin büyük ölçekli üretime aktarılması için en uygun proses koşulları belirlendi.
Özet (Çeviri)
Many value-added specialty chemicals are produced using biological processes. While these processes are efficient, safe and environmentally friendly; they are fragile and sensitive to changes in environmental parameters such as pH and temperature. Enzyme immobilization may alleviate these concerns by stabilizing the proteins and allow for their convenient recycling. However, immobilization by conventional methods risks enzyme inactivation due to lack of control over the coupling chemistry. Creation of catalytic biomaterials / particles by precise conjugation may solve the mentioned issues. In this project, significant progress was made toward such a proof-of-concept catalytic biomaterial. The concept comprises a PEG-based scaffold, to which biosynthetic enzymes would be coupled that contain uniquely reactive non-natural amino acids (nnAAs). For this purpose, glutamate-cysteine ligase (GCL) and glutathione synthetase (GS) enzymes were used, which catalyze the biosynthesis of the high-value antioxidant glutathione (GSH). GCL and GS enzymes were produced by cell-free protein synthesis (CFPS), and modified by site-specific incorporation of the Click-compatible nnAA para-propargyloxy-phenylalanine (pPaF). Various parameters related to CFPS and the addition of exogenous proteins such as chaperones were studied to improve modified protein yields. The activities of the modified enzymes compared to those of their wild-type counterparts, and the modified enzymes retained 80% of their activity. Finally, modified green fluorescent protein (GFP) was used to study PEG coupling via Click chemistry. In the second part of the thesis, production of the biological anti-inflammatory drug anakinra was studied towards use in treating Covid-19-related cytokine storm. Anakinra is a licensed biological drug used in the treatment of various inflammatory diseases such as Behçet's disease and familial Mediterranean fever (FMF). It is obtained by recombinant production of human interleukin 1 receptor antagonist (IL-1Ra) protein in bacterial cultures. In a part of the study, expression of anakinra under different promoters (T7, tac and cspA) in Escherichia coli was tested. After production and purification, the pure and intact protein was shown to have comparable biological affinity, activity, purity and safety as the commercially available drug. Optimal process conditions were identified for anakinra production to be transferred to large-scale manufacturing.