Ege Denizi'nde barbunya balığının (Mullus barbatus, L.) biyolojisi ve populasyon dinamiği üzerinde bir ön çalışma
- Tez No: 4170
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAVAŞ MATER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Canlı Deniz Kaynakları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
ÖZET Ege denizi*nde Kuzeyde belirlenen 6, Güneyde ise 5 istasyonda 15-24 Ağustos 1987 tarihleri arasında yapılan örneklemelerde toplam 798 balık üzerinde ağırlık, boy ölçümleri, yaş ve cinsiyet tayinleri yapılmıştır. Örneklemenin barbunyaların üreme periyodundan sonra ki bir dönemde yapılması sonucu bazı istasyonlarda erkeklerin oranı dişilerden daha fazla bulunmuş, aynı zamanda bu populaayonlara küçük boylu bireylerin de katıldığı gözlenmiştir. Barbunya balığında belirlenen altı yaş grubunun yüzde dağılımları incelendiğinde, en fazla I. yaştaki balıkların ( % 44.74 ) avlandığı görülmektedir,, Aynı türdeki balıkların boy ve ağırlıklarının zamana, yere ve cinsiyete bağlı değişimlere göre karşılaştırmada kullanılan Fulton kondisyon faktörü katsayısı bütün istasyonlarda optimum değer olan 3' e yakın çıkmıştır. 3oy ve ağırlık arasında iyi bir korelasyon olduğu da belirlenmiştir. Her istasyondaki bireylerin boy dağılımları genel olarak incelendiğinde, maksimum boyun 23.5 cm., minimum boyun 6.7 cm., avlarda ki en yoğun grubun 11-15 cm. 1erarasındaki balıkların oluşturduğu ve bunlarında çoğunlukla I. ve II. yaşlarda olduğu saptanmıştır. Avlarda I. yaş grubunun fazla olması stokların yıpratılmak- ta olduğunu göstermektedir. Bir istasyon hariç ( 11. İstas yon ) genel olarak stoktan yararlanma oranının çok yüksek olduğu, bununda. balıkçılık baskısının fazla olmasından kaynaklandığı belirlenmiştir. -vı-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT At the determined 6 stations in the North and 5 in the South of the Aegean Sea ; measuring of weight and lenght and appointing of age and sex have been performed on the total 798 fish during the experiments performed between 15th August and 24th' August 1987. Because of the experiments were performed in a term after the red mullets' multiplying period, in some stations, the proportion of the male was more than the female and it was also observed that the fingerlings were added to these populations.- When the percentage of determined group in the age of six among the red mullets has been examined, it was seen that most of the fish in the age of one are being captured ( 44.74 % ). The coefficient of Pulton condition factor used in the comparison according to the changing.s depending on time, place and sexes and on lenght and weight of the same species fish ; resulted with nearly up to three which is an optimum value at all the stations. It has also been determined that there is a good correlation between lenght and weight. -vii-When the lenght speading of the individuals at any station has been studied, in general ; it has been determined that maximum lenght is 23.5 cm., minimum lenght is 6.7 cm. and the fish having the lenght of 11-15 cm. are the crowdest group of hunting and they are mostly one or two years old. Excess of the group of one year age in hunting shows that the stocks are being worn out. Except for one station ( 11. Station ) where it has been determined that the proportion of making use of the stock, in general is very high and this is due to pressure of excessesive fishing procedure. -V1X1-