Tedaviye iyi cevap vermiş hodgkin lenfoma hastalarında kardiyak komplikasyonların değerlendirilmesi
- Tez No: 417129
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA NALÇACI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş: Her yıl yaklaşık 8000 yeni Hodgkin lenfoma hastası saptanmakta ve tedavi edilmektedir. Kemoterapi ve/veya radyoterapi tedavisi alan hastalarda %90'a varan sağkalım elde edilmektedir. Bu hastaların uzun dönem sağ kalımında; valv defekti, aort regurjitasyonu, restriktif kardiyomyopati, iletim defekti gibi tedaviye bağlı kardiyolojik yan etkiler bulunabilmektedir. Ayrıca aritmi, kalp yetersizliği, myokard infarktüsü gibi yaşam kalitesinde ciddi azalmaya yol açabilecek kardiyak komplikasyonlar da saptanmaktadır. Yöntem ve gereç: Çalışmamızda İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Hematoloji Polikliniği'nde Hodgkin Lenfoma tanısı ile takip edilen, ABVD (adriablastin, bleomisin, vinblastin, dakarbazin) protokolü ve/veya radyoterapi uygulanıp tam remisyon sağlanan ve remisyon sonrası en az 3 yıllık izlemde nüks saptanmamış hastaların poliklinik kayıtları incelenmiş; hastalar rutin poliklinik kontrolüne geldiklerinde kardiyak komplikasyonları değerlendiren anket uygulanmış, hastaların kardiyak ve fizik muayeneleri yapılarak hastalar yeni gelişen ve gelişmesi muhtemel olan kardiyak komplikasyonlar açısından değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya alınan 21 hastanın ortalama 7 yıllık izleminde tüm hastaların EF'si normal sınırlarda olmasına rağmen; çalışma grubunun kontrol grubuna kıyasla longitudinal strain değerleri ortalamaları (-19,33±2,63 ) anlamlı olarak yüksek saptandı. Klinik olarak 21 hastadan sadece 3 hastada semptomatik kardiyak patoloji (aritmi)hikayesi olmasına rağmen;14 hastada (%66,6) valvüler patoloji, 11 hastada (%52,3) diyastolik disfonksiyon saptandı. Sonuç: Çalışmamızda kür sağlanmış HL hastalarının uzun dönem sağkalımda en önemli malignite dışı mortalite nedeninin kardiyak komplikasyonlar olduğu belirtilmiş; asemptomatik 14 hastada valvüler patoloji, 13 hastada patolojik ekokardiyografik longitudinal strain değerleri, 11 hastada diyastolik disfonsiyon saptanmıştır. Bu hastalarda kardiyak monitörizasyonun düzenli olarak yapılmasının gerekli ve önemli olduğu belirtilmiş; asemptomatik hastaların düzenli olarak EKG ve EKO ile izlenmesi, EF'si normal olan hastalarda ekokardiyografik longitudinal strain değerlendirmenin myokard infarktüsü, kalp yetersizliği ve diyastolik disfonksiyonu öngörmede değerli, yeni bir yöntem olduğu vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Each year, about 8000 new Hodgkin's lymphoma patients are detected and treated. Up to 90% survival rates are obtained in patients receiving chemotherapy and/or radiation therapy. In the long-term survival of these patients, treatment-related cardiac side effects such as valve defection, aortic regurgitation, restrictive cardiomyopathy, conduction defection can be observed. Also, cardiac complications that can lead to serious decline in quality of life such as arrhythmia, heart failure, myocardial infarction are detected as well. Material and Method: In our study, the polyclinic records of patients, who were followed with Hodgkin's Lymphoma diagnosis in Istanbul University Faculty of Medicine, Hematology Clinic, were treated with ABVD (adriablastine, bleomycine, vinblastine, dacarbazine) protocol and/or radiotherapy with full remission obtained, and having no detected recurrence for at least 3 years of follow-up after remission, when the patients arrived for routine polyclinic checks, a survey assessing cardiac complications was applied, and following the cardiac and physical examinations of patients, they were evaluated for emerging and possibly developing cardiac complications. Findings: Although the EF of patients were within normal thresholds for an average of seven-year follow-up of 21 patients in the study, the longitudinal strain value averages of the study group (-19.33±2.63) were found to be statistically higher than the control group. In clinical terms, although only 3 patients out of 21 had cardiac pathology (arrhythmia) history, valvular pathology was detected in 14 patients (66.6%), whereas diastolic dysfunction was detected in 11 patients (52.3%). Conclusion: In our study, a cure was obtained, the most important non-malignant mortality reason was indicated was cardiac complications for the long-term survival of HL patients, valvular pathology in 14 asymptomatic patients, pathological echocardiographic longitudinal strain values in 13 patients, and diastolic dysfunction in 11 patients were detected. It was indicated that,regular cardiac monitorization is important and a requirement for these patients, asymptomatic patients must be followed regularly with EKG and ECO, and it was emphasized that in patients with normal EF values, echocardiographic longitudinal strain evaluation is a valuable, new method for predicting myocardial infarction, heart failure and diastolic dysfunction.