Ağır hipofiz yetmezlikli erişkin hastalarda büyüme hormonu replasman tedavisinin metabolik ve diğer fizyolojik parametreler üzerine etkileri
The effects of growth hormone replacement theraphy in methabolic and other physiologic parameters in adult patients with severe hypopituitarism
  1. Tez No: 138491
  2. Yazar: FATİH TANRIVERDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAHRETTİN KELEŞTİMUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
58 ÖZET Erişkinde büyüme hormonu eksikliği (GHE) artık ayrı bir klinik antite olarak kabul edilmektedir ve her geçen gün daha fazla fark edilmektedir. Büyüme hormonu replasman tedavisinin (GHRT) birçok parametre üzerine faydalı etkilerinin görülmesiyle, son yıllarda GHRT popüler hale gelmiştir. Erişkin GHE'nin en belirgin özellikleri, değişmiş vücut kompozisyonu, azalmış kemik mineral dansitesi (KMD), bozulmuş lipid profili, ve bozulmuş yaşam kalitesi (QoL) şeklindedir. Birçok çalışma artık GHRT ile GHE'ne bağlı değişikliklerin geri çevrilebildiğini göstermiştir. GHE olan erişkinlerde GH uygulanmasına, VKÎ, yaş ve cinsiyetteki farklılıklarla bir kısmı açıklanabilen, kişisel cevapta farklılıklar son zamanlarda bulunmuştur. Ancak, ağır GHE olan ve özellikle Sheehan sendromlu kadın hastalarda GHRT'nin uzun dönem sonuçlan hala bilinmemektedir. Bu çalışmanın amacı, ağır GHE olan hastalarda GHE'nin fizyolojik ve metabolik etkilerini araştırmak ve GHRT'nin fizyolojik ve matabolik düzelmedeki yerini değerlendirmektir. Bu çalışmada hipopituitarizmi ve ağır GHE olan (14 Sheehan sendromu, 3 lenfositik hipofizitisli erkek, 8 postoperatif59 hipopituitarizmli erkek ve 1 kadın, 1 idiopatik hipopituitarizmli kadın) 27 hastada (1 1 erkek, 16 kadın) 18 aylık GHRT'nin sonuçlan incelenmiştir. Hastaların ortalama yaşlan 46.5±10.7 idi (erkekler 44.9±12.2, kadınlar 47.6±9.9 ) (ortalama ± SD). Tedavi öncesi ve tedavinin 3., 6., 9., 12. ve 18. aylarında; biyokimyasal parametreleri, lipid profili, bel/kalça oram (BKO), yağ oram (skinfold caliper kullanılarak antropometrik metodla), kemik mineral dansitesi (KMD), vücut kitle indeksi (VKİ), IGF-I ve IGFBP-3 düzeyleri, ve bazal hormonlar değerlendirildi. GHRT'ne ilk ay 0,45 U/gün dozunda başlandı, 2. ayda doz 0.90 U/gün' e çıkanldı ve 2 U/gün idame dozunda tedaviye devam edildi.
Özet (Çeviri)
60 Summary Growth hormone deficiency (GHD) in adults is now accepted as a distinct clinical entity and it is becoming widely recognized. After the beneficial effects of GH replacement therapy (GHRT) on several parameters have been demonstrated, GHRT in adults became popular during the last years. The most prominent features of adult GHD are altered body composition, decreased bone mineral density, impaired lipid profile and impaired quality of life. Many studies have now showed that GHRT can reverse the effects of GHD. Recently, a highly individual responsiveness to GH administration in GH-deficient adults was found, which was explained to some extent by differences in baseline BMI, age, and gender. However, long term results of GHRT are still limited in severe GHD, particularly in women with Sheehan's syndrome. The aim of this study was to investigate the physiologic and metabolic effects of GHD in adults with severe GHD and assess the impact of GHRT in physiologic and metabolic regulation. In this study we present the results of 18 months of GH replacement therapy in 27 patients (11 male, 16 female) with hypopituitarism and severe GHD (14 females with Sheehan's syndrome, 3 males with lymphocytic hypophysitis, 8 males with postoperative61 hypopituitarism and 2 females with postoperative hypopituitarism ). Their mean age was 46.5+10.7 years (males 44.9±12.2 years, females 47.6±9.9 years) (mean ± SD). We assessed biochemical parameters, lipid profile, waist/hip ratio (WHR), fat ratio (with anthropometric method using skinfold caliper), bone mineral density, body mass index, IGF-I and IGFBP-3 levels, and basal hormones; before, at 3rd, 6th, 9th, 12th and 18th month of treatment We started GH replacement therapy at a dose of 0,45 U/day in the first month, then increased to a dose of 0.90 U/day in the second month and continued the therapy at a maintenance dose of 2 U/day.