Temporomandibular bozukluğu olan kadın hastalarda yüksek hızlı düşük amplitüdlü üst servikal spinal manipülasyonun etkinliğinin sham manipülasyonu ve hasta eğitimi ile karşılaştırılması
Effectiveness of high velocity low amplitude upper cervical spinal manipulation versus sham manipulation and patient education in women with temporomandibular disorder
- Tez No: 417135
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMİRHAN DIRAÇOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Amaç: Temporomandibular bozukluğu (TMB) olan kadın hastalarda üst servikal spinal manipülasyonun (ÜSM), sham manipülasyonu (SM) ve hasta eğitimi (HE) ile karşılaştırılması yoluyla; ağrı, fonksiyonel durum ve yaşam kalitesi üzerine olan etkinliğini araştırmaktır. Hastalar ve Yöntem: Prospektif, randomize ve kontrollü olarak planlanan çalışmamıza, TMB tanılı 60 kadın hasta dahil edildi. Hastalar üç gruba randomize edildi: birinci gruba (ÜSM, n=18) üst servikal spinal manipülasyon, egzersiz ve eğitim; ikinci gruba (SM, n=19) sham manipülasyon, egzersiz ve eğitim; üçüncü gruba (HE, n=18) sadece eğitim uygulandı. Hastalar ortalama çene, boyun ve baş ağrısı şiddeti, temporomandibular eklem hareket açıklığı (EHA), sağ ve sol taraf çiğneme kasları ortalama basınç ağrı eşiği (BAE), boyun özür göstergesi (BÖG) ve short form-36 (SF-36) ile başlangıçta, tedavi sonunda ve randomizasyondan 8 hafta sonra değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the effectiveness of upper cervical spinal manipulation (UCM); on pain, functional status and quality of life in female patients with temporomandibular disorder (TMD) in comparison to sham manipulation (SM) and only patient education (PE). Patients and Method: We conducted a prospective, randomized, controlled trial involving 60 female patients with TMB. Patients were randomized to 3 groups: the first group (UCM, n=18) upper cervical spinal manipulation, exercise and education; the second group (SM, n=19) sham manipulation, exercise and education; the third group (PE, n=18) only education. Patients were evaluated average pain intensity of their jaw, neck and head, temporomandibular range of motion (ROM) measurements, bilateral muscles of mastication average pressure pain threshold (PPT), neck disability index (NDI), short form-36 (SF-36) between baseline, end of treatment and 8 weeks after randomization. Statistical tests were conducted at the 0.05 significance level for all outcome measures.