Temporomandibular eklem rahatsızlığı olan hastalarda belirli etiyolojik faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of certain etiological factors in patients with temporomandibular joint disorder
  1. Tez No: 757205
  2. Yazar: SERHAT CEM DEMİRCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN DURMUŞ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma Temporomandibular Disfonksiyon görülen hastalarda belirli etiyolojik faktörlerin prevalanslarını ve TMD ile korelasyonlarını değerlendirmektedir. Çalışmaya Şubat 2022 – Mayıs 2022 tarihleri arasında, Selçuk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız Diş ve Çene Cerrahisi kliniğine, eklem çevresinde ağrı, çiğneme kaslarında ağrı, eklem sesleri ve ağız açıklığında kısıtlılık şikayetlerinden bir veya daha fazlasına sahip 200 hasta dahil edilmiştir. İncelenen etiyolojik faktörler, bruksizm, parafonksiyonel alışkanlıklar, diş eksiklikleri, ortodontik bozukluklar, TME travma hikayesi, psikiyatrik rahatsızlıklar, yaş ve cinsiyeti içermektedir. Veriler, tek hekim tarafından klinik muayene yöntemleri ve anamnez alınarak elde edilmiştir. Hastaların %78'i kadın ve %22'si erkeklerden oluşmuştur. Dahil edilen hastaların %50'sini 15-24 yaş arası genç grup oluştururken, yaş grupları arttıkça TMD prevalansı azalmıştır. Değerlendirme sonucunda, bruksizm prevalansı 81.5%, parafonksiyonel alışkanlık prevalansı 80.5% olmuştur. Hastaların 24.5%'inde Klas A diş eksikliği, 5.5% Klas B ve 2% Klas C diş eksikliği gözlenirken, 68%'inde diş eksikliği bulunmamaktadır. Ortodontik bozukluk prevalansı 12% oranındadır. TME'de bir travmatik etken ile şikayetlerinin başladığını ifade eden hastalar 11%'lik kesimi oluşturmuş ve bu travmatik etkenlerin büyük bir kısmı bir diş çekimi veya tedavisine bağlı görülmüştür. Psikiyatrik tedavi görmekte olduğunu belirten hastaların oranı ise 16% oranındadır. Sonuç: Kadınlarda ve genç yaş gruplarda TMD etkilenim oranı daha yüksektir. Bruksizm ve parafonksiyonel alışkanlıklar diğer faktörlere göre TMD ile çok daha yüksek korelasyon göstermekte ve eşlik eden bir psikiyatrik rahatsızlık bu faktörlerin sıklığını artırabilmektedir. Parafonksiyonel alışkanlıkların erken dönemde eliminasyonu, oklüzal bozukluğa ve parafonksiyonel yeme alışkanlıklarına sebep olan diş eksikliklerinin protetik rehabilitasyonu, diş çekimi ve tedavilerinde atravmatik uygulama TMD gelişim riskini minimalize etmek açısından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study evaluates the prevalence of certain etiologic factors and their correlation with TMD in patients with Temporomandibular Dysfunction. Between February 2022 and May 2022, 200 patients with one or more of the complaints of pain around the joint, pain in the chewing muscles, joint sounds and limitation in mouth opening were included in the Oral and Maxillofacial Surgery clinic of Selcuk University Faculty of Dentistry. Etiological factors examined include bruxism, parafunctional habits, tooth deficiencies, orthodontic disorders, TMJ trauma history, psychiatric disorders, age and gender. The data were obtained by a single physician by taking clinical examination methods and anamnesis. 78% of the patients were female and 22% were male. While 50% of the included patients consisted of young people between the ages of 15-24, the prevalence of TMD decreased as the age groups increased. As a result of the evaluation, the prevalence of bruxism was 81.5% and the prevalence of parafunctional habit was 80.5%. While 24.5% of the patients had Class A tooth deficiency, 5.5% Class B and 2% Class C tooth deficiency, 68% had no missing teeth. The prevalence of orthodontic disorder is 12%. Patients who stated that their complaints started with a traumatic factor in TMJ constituted 11%, and most of these traumatic factors were seen as related to a tooth extraction or treatment. The rate of patients who state that they are receiving psychiatric treatment is 16%. Results: The rate of TMD involvement is higher in women and younger age groups. Bruxism and parafunctional habits show a much higher correlation with TMD than other factors, and a comorbid psychiatric disorder may increase the frequency of these factors. Early elimination of parafunctional habits, prosthetic rehabilitation of tooth deficiencies that cause occlusal disorder and parafunctional eating habits, atraumatic application in tooth extraction and treatment are important in terms of minimizing the risk of TMD development.