Ağrılı temporomandibular eklem bozukluklarında sıvı trombositten zengin fibrin uygulamasının klinik etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of clinical efficiency of injectable platelet rich fibrine application in pained temporomandibular joint disorders
- Tez No: 625591
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU GÜRSOYTRAK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Wilke's sınıflandırmasına göre 3,4 ve 5 gruplarında ağrılı temporomandibular rahatsızlığı yaşayan ve artrosentez endikasyonu olan hastalarda yapılan artrosentez işlemine ilave olarak sıvı trombositten zengin fibrin uygulamasının klinik semptomlarda iyileşmeye etkinliğinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Yaşları 18 ile 64 arasında değişen ve Wilke's sınıflandırmasına göre 3,4 veya 5. sınıfta değerlendirilen 17'si kadın, 19'u erkek 36 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. 18 hastaya sadece artrosentez işlemi uygulanmış (kontrol grubu), 18 hastaya ise artrosentez işlemine ilave olarak sıvı trombositten zengin fibrin enjeksiyonu (deney grubu) uygulanmıştır. Gruplarda tabakalı randomizasyon yapılmıştır. Bu nedenle her grupta üçü yaşlı, üçü genç olmak üzere 6 hastadan oluşan Wilke's 3, Wilke's 4 ve Wilke's 5 alt grupları oluşturuldu. Hastaların görsel analog skala (VAS), Maksimum Ağız Açıklığı (MAA), lateral hareket kapasitesi ve Helkimo Klinik Disfonksiyon İndeksi ölçümleri başlangıç, 10. gün, 30. gün ve 3. ay sonu itibariyle yapıldı. Bulgular: Her iki grupta da VAS, MAA, lateral hareket ve Helkimo Klinik Disfonksiyon İndeksi ölçümlerinde iyileşme olduğu gözlendi. Gruplar arası kıyaslamada, deney grubundaki hastalardaki iyileşmenin kontrol grubundaki hastalardaki iyileşmeye göre anlamlı derecede yüksek olduğu saptanmıştır. Ayrıca, sıvı trombositten zengin fibrin uygulamasının VAS ve Helkimo Klinik Disfonksiyon skorları üzerindeki etkisinin, Wilke's 3 grubunda, Wilke's 4 ve Wilke's 5 grubuna göre anlamlı derecede yüksek olduğu saptanmıştır. Sonuç: Ağrılı temporomandibular eklem bozukluğu olan hastaların tedavisinde, artrosentez işlemine ilave olarak sıvı trombositten zengin fibrin enjeksiyonun, klinik semptomlarda iyileşmeyi arttırdığı gözlenmiştir. Ayrıca, bu elde edilen iyileşme Wilke's 3 sınıfındaki hastalarda diğer hastalara göre daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
Objective: The evaluation of the effectiveness of liquid platelet-rich fibrin administration in addition to the arthrosynthesis procedure to improve clinical symptoms in patients with painful temporomandibular discomfort in groups 3-4 and 5 according to Wilkes classification and with indication of arthrosynthesis. Materials and Methods: Thirty-six patients (17 females, 19 males) aged between 18 and 64 years and classified in groups 3,4 and 5 according to Wilke's classification were included in this study. Only 18 patients underwent arthrosynthesis (control group), and 18 patients underwent injectable platelet-rich fibrin injection in addition to arthrosynthesis (experimental group). Stratified randomization was performed in the groups. For this reason, Wilke's 3, Wilke's 4 and Wilke's 5 subgroups, consisting of 6 patients, 3 old and 3 young, were formed in each group. Visual analog scale (VAS), maximum mouth opening (MMO), lateral movement capacity and Helkimo Clinical Dysfunction Index measurements were performed at baseline, 10th day, 30th day and 3th month. Results: VAS, MMO, lateral movement and Helkimo Clinical Dysfunction Index measurements improved in both groups. In the comparison between the groups, it was found that the improvement in experimental group patients was significantly higher than the improvement in control group. In addition, the effect of liquid platelet-rich fibrin application on VAS and Helkimo Clinical Dysfunction scores was found to be significantly higher in Wilke's 3 group than Wilke's 4 and Wilke's 5 groups. Conclusion: In the treatment of patients with painful temporomandibular disorder, fluid platelet-rich fibrin injection in addition to arthrosynthesis procedure improved clinical symptoms. In addition, this improvement is higher in Wilke's 3 patients than in other patients.