Eksojen obezi̇te tanisiyla taki̇p edi̇len hastalarin tedavi̇ başarisinin değerlendi̇ri̇lmesi̇
Evaluation of success rate of exogenous obesity treatment with an ıntensive follow up program
- Tez No: 417153
- Danışmanlar: PROF. ALİ KEMAL TOPALOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, prepubertal evredeki eksojen obezite tanılı kız ve erkek çocukların tedavisinde, yoğun izlemin yaşam stili değişikliklerinin hayata geçirilmesini kolaylaştırarak eksojen obezite tedavisinin başarı oranını artırıp artırmadığını değerlendirmektir. Gereç ve Yöntemler: Çalışmaya 4-9 yaş arasındaki prepubertal 42 obez hasta dahil edildi. Hastalar Standart İzlem Grubu ve Yoğun İzlem Grubu olarak iki gruba rastgele ayrıldı. İki grubun ağırlık, boy, beden kitle indeksi (BKI), bel çevresi, beden yağ oranı ve biyokimyasal parametreleri değerlendirildi. Her iki gruptaki hastalar için bireysel beslenme planı oluşturuldu. Standart İzlem Grubundaki hastalar için egzersiz önerilerinde bulunarak, rutin klinik uygulamamızda olduğu gibi 6 ay sonra kontrole çağrıldı. Yoğun İzlem Grubundaki hastalar için egzersiz koçu tarafından bireysel egzersiz planı oluşturuldu. Yoğun İzlem Grubundaki hastalar 6 ay süreyle aylık olarak kontrole çağrıldı. Her kontrolde ağırlık, boy, BKI, bel çevresi ve beden yağ oranı ölçüldü. Beslenme ve egzersiz programına uyum kontrol edildi. Altıncı ayın sonunda her iki grup tekrar değerlendirildi ve karşılaştırıldı. Sonuç: Yoğun İzlem Grubunda, Standart İzlem Grubuna göre istatiksel olarak anlamlı bir şekilde BKI, bel çevresi ve beden yağ oranı ölçümlerinde iyileşmeler gözlendi. Bu sonuçlar, obezite yönetiminin günümüzdeki ana unsuru olan yaşam stili değişikliklerinin hayata geçirilmesindeki zorlukları ve bu zorlukların aşılmasında ailenin katılımı, diyet uzmanı ve egzersiz koçu gibi profesyonellerin desteği ve pozitif güdüleme ile aşılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to assess the success rate of exogenous obesity treatment consisting of life style changes by intensive follow-up in prepubertal children. Material and Methods: Forty-two obese prepubertal patients between age 4 and 9 years were enrolled in this study. Patients were divided into two groups: the standard follow-up group and the intensive follow-up groups. In each group weight, height, body mass index (BMI), waist circumference, body fat percentage, and biochemical parameters were measured. In the standard follow-up group, individually tailored diet and exercise programs were prepared and patients were recalled for a visit in six months as our usual practise. In the intensive follow-up group, eating habits were questioned and individually tailored diet programs were introduced. Additionaly, an exercise coach prepared individual exercise programs. Patients in this group were recalled monthly for six months. At every monthly visit, weight, height, BMI, waist circumference, and body fat percentages were measured and compliance with the diet and exercise programs was reviewed. Both groups were reassessed at the end of the sixth month. Results: The intensive follow-up group showed statistically significant reductions in BMI, waist circumference, and body fat percentage when compared to the standard follow-up group. These findings demonstrate that in prepubertal obese children lifestyle changes implemented by intensive monitoring could increase the success rate of exogenous obesity treatment.