Katarakt cerrahisi uygulanan hastalarda topikal nepafenak tedavisinin kistoid maküler ödem üzerine etkisinin incelenmesi
Evalution of topical nepafenac treatment effect of kistoid macular edema following cataract surgery in patients
- Tez No: 417193
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ŞAHAP KÜKNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Çalışmamızda komplikasyonsuz katarakt cerrahisi uygulanan hastalarda topikal %0,1 lik nepafenak tedavisinin optik koherens tomografi (OKT) ile maküler ödem üzerine olan etkisini değerlendirmeyi amaçladık. Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı'nda Ocak 2013 ile Haziran 2015 tarihleri arasında komplikasyonsuz fakoemülsifikasyon cerrahisi ve göz içi lensi implantasyonu yapılan 90 hastanın 90 gözü çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmamızda hastalar cerrahi sonrası topikal %1 prednizolon asetat (Pred Forte®) kullanılan (grup-1), cerrahi sonrası %1 prednizolon asetat tedavisine ek olarak topikal %0,1 nepafenak (Nevanac®) kullanılan (grup-2) ve %0,1 nepafenak tedavisi cerrahiden 3 gün önce başlanıp cerrahi sonrası devam edilen (grup-3) olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Hastalar cerrahi sonrası 1., 3. ve 6. haftalarda kontrol edildi. Hastaların santral retina kalınlığı ve maküla hacim değerleri kaydedildi. Gruplar birbirleriyle karşılaştırıldıklarında santral 1 mm ve 3 mm'lik alanda maküla hacim artışı katarakt cerrahisi sonrası topikal nepafenak kullanılan gruplarda (grup-2 ve grup-3) yalnızca steroid tedavisi alan gruptan daha az olarak saptandı. Grup 2 ve grup 3 arasında maküla hacim artışları arasında anlamlı fark saptanmadı (p>0,05). Gruplar arasında cerrahi öncesine göre santral retinal kalınlık artışları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p>0,05). Komplikasyonsuz katarakt cerrahisi sonrası maküla kalınlığında artış meydana gelmektedir. Sonuç olarak topikal steroidlere ilave olarak kullanılan nepafenak kistoid maküla ödemi insidansını azaltmaktadır.
Özet (Çeviri)
In our study we aimed to evaluate topical nepafenac 0,1% treatment effect of macular edema in patients undergoing uncomplicated cataract surgery with optical coherence tomography (OCT). Ninety eyes of 90 patients undergoing phacoemulsification and intraocular lens implantation in Abant İzzet Baysal University Faculty of Medicine, Department of Ophthalmology between January 2013 and June 2011 were included in the study. In our study, three groups were performed as follows; Group 1: were used topical prednisolone acetate (Pred Forte®) 1% after surgery, Group 2: were used topical nepafenac (Nevanac®) 0,1% in addition to prednisolone acetate 1% treatment postoperatively, Group 3: were used nepafenac 0,1% treatment beginning 3 day preoperatively and continuing postoperatively. Patients were followed at 1, 3 and 6 weeks postoperatively. Central retinal thickness and macular volüme values of patients were recorded. The mean increase in macular volume measurements (central 1 mm and 3 mm macular volüme) were found lower in patients who received topical nepafenac (grup2 and 3) than in patiens who received standart steroid postoperatively. The difference in macular volume changes from baseline between group 2 and group 3 was not statistically significant (p>0,05). There was no statistically significant diffirence between increase in central retinal thickness all groups (p>0,05). An increase in macular thickness occurs after uncomplicated cataract surgery. In conclusion using topical nepafenac in addition to steroid reduce the odds of developing cystoid macular edema.