Köpeklerde fakoemülsifikasyon tekniği ile katarakt cerrahisi sonrası 'hidrofilik akrilik implant' kullanımı ve sağaltım sonuçları
The results of treatment and hydrophilic acrylic implantation after cataract surgery BY phacoemulsification in dogs
- Tez No: 440316
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BELGE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada farklı ırk, yaş, cinsiyet ve ağırlıkta toplam 19 köpekte gerçekleştirilen fakoemülsifikasyon katarakt cerrahisi ve intraoküler yapay lens (İOL) uygulaması konu edilmiştir. Alınan anamnez bilgileri ve yapılan klinik muayeneler sonrasında olgulardan 10'unda senil, 8'inde travmatik, 1'inde metabolik kökenli katarakt saptandı. Bunlardan 5'i hipermatür, 14'ü matür katarakt idi. Operasyona alınan olgulardan 15'inde fakoemülsifikasyon, 4'ünde ekstra kapsüler katarakt ekstraksiyonu yöntemi ile sağaltım gerçekleştirildi. Fakoemülsifikasyon olguların 12'sinde sol göz, 3'ünde sağ gözde yapıldı. Ekstra kapsüler katarakt ekstraksiyonu (EKKE) 4 olgunun 3'ünde sol, 1'inde sağ göze uygulandı. Fakoemülsifikasyon sonrası 13 olguya İOL yerleştirilirken; ekstra kapsüler katarakt ekstraksiyonu uygulanan 1 olguya İOL yerleştirildi. Fakoemülsifikasyon uygulanan 2, EKKE yapılan 3 olguya İOL konulamadı. Operasyon öncesi, 7 gün boyunca günde 5 kez ikişer damla kortikosteroid (10 mg/ml prednizolon sodyum fosfat, Norsol® - Mefar İlaç Sanayi A.Ş.) topikal olarak uygulandı. Ayrıca sekonder enfeksiyonların eliminasyonu amacıyla 7 gün boyunca günde 5 kez ikişer damla geniş spektrumlu antibiyotik (%0.3 ofloksosin, Exocin® - Abdi İbrahim İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.) her iki göze damlatıldı. Operasyondan 1 saat önce midriazis sağlamak amacıyla 10'ar dakika arayla sırası ile topikal olarak tropikamid (Tropamid® - Mefar İlaç Sanayi A.Ş.), fenilefrin HCl (Mydfrin® - Alcon Laboratuarları Ticaret A.Ş.) %2.5 ve siklopentalat HCl (Sikloplejin® - Abdi İbrahim İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.) %1, 2'şer damla 2 kez uygulandı. Operasyona limbusdan saat 3 ve 9 pozisyonundan1.1 mm boyutunda yan girişler (side-port) ile başlandı. İlk kesi yapıldıktan sonra lensin ön kapsülünü boyamak amacıyla 0.5-1.5 ml kadar Trypan blue direkt olarak ön kapsülün üzerine verilecek şekilde ön kamaraya enjekte edildi. 10-15 saniye beklendikten sonra Trypan blue'nun toksik etkisini ortadan kaldırmak için ön kamara laktatlı ringer solüsyonu ile yıkandı. Bu işlemin ardından irrigasyon sırasında kaybolan ön kamarayı yeniden oluşturmak için ön kamara içerisine 1-1.5ml viskoelastik materyal (Bio-Hyalur SV® - BioTech) enjekte edildi. Kapsüloreksis ve fakoemülsifikasyon aşamaları için saat 12 pozisyonundan 2,8 mm boyutunda ana giriş kesisiyapıldı. Ön kamaraya giriş işleminin ardından kapsül üzerinde kistotom ile bir yırtık oluşturuldu. Utrata forsepsi ile yırtık kenarından tutularak, ön kapsülün santralinde 360 derecelik düzgün dairesel bir açıklık gerçekleştirildi. Pupilla dilatasyonu yeterli olmayan ve zonül zaafiyeti olan olgularda pupil dilatasyonunu sağlamak amacıyla her iki yan giriş noktasından ve saat 1, 4, 5 pozisyonlarından açılan yan girişlerden iris kancaları yerleştirildi. 41 D hidrofilik-akrilik yapıda İOL özel enjektörü aracılığı ile kapsül içerisine yerleştirildi. Lensin yerleştirilmesini takiben ortamdaki viskoelastik materyal irrigasyon/aspirasyon işlemi ile uzaklaştırıldı. İOL'in yerleştirilmesinden sonra olası enfeksiyon ve yangıya karşı ön kamaraya 0.5 ml ofloksasin (Exocin® - Abdi İbrahim İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.) ve 0.5 ml prednizolon (Onadron® - İbrahim Etem Ulagay İlaç Sanayi Türk A.Ş.) verildi. Ensizyon hatlarına (ana ve yan girişler) enjektör yardımıyla laktatlı ringer solüsyonu enjekte edildi, böylece ödem oluşturularak kesilerin kapanması sağlanmaya çalışıldı. Bu işlem yan girişlerde yeterli oldu. İşlemin yetersiz kaldığı kimi ana giriş ensizyonları emilebilen 7/0 poliglaktin 910 (Vicryl® - Monosorb SD10053D) ile dikilerek kapatıldı. Operasyon sonrası tüm hastalara enfeksiyon ve yangı kontrolü amacıyla ilk hafta günde 8 kez olacak şekilde topikal geniş spektrumlu antibiyotik (siprofloksasin, Ciloxan® - Alcon Laboratuarları Ticaret A.Ş.) ve kortikosteroid (deksametazon, Maxidex® - Alcon Laboratuarları Ticaret A.Ş.) verildi. Pomatların dozu ikinci hafta günde 6, üçüncü hafta 5, dördüncü hafta 4, beşinci hafta 3, altıncı hafta 2 ve yedinci hafta 1 kez olacak şekilde azaltılarak 7 hafta süre ile uygulandı. Topikal antibiyotik ve kortikosteroid yanı sıra İOL'de meydana gelebilecek adezyonları önlemeye yönelik olarak sürekli midriazis sağlamak amacıyla günde 1 kez 1 damla tropikamid (Tropamid® - Mefar İlaç Sanayi A.Ş.) 1 ay süre ile damlatıldı. Postoperatif dönemde gözde meydana gelebilecek olası ödemin önüne geçmek için farmakolojik olarak hazırlanan %5 NaCl solüsyonundan günde 5 kez bir damla 1 hafta süreyle uygulandı. Katarakt operasyonları sonrası alınan anamnez bilgileri ve yapılan klinik muayeneler ile 14 olguda gözde tam bir görüş sağlanırken, 5 olguda postoperatif komplikasyon nedeni ile iyileşme bulgusuna rastlanmadı.
Özet (Çeviri)
In this study, it was subjected phacoemulsification methods and intraocular lens (IOL) implantation on a totally 19 dogs at different breed, age, sex and body weight. According to history and clinical examination, the cases were ranged as senile (10 cases), traumatic (8 cases) and metabolic (1 cases) cataract as etiologically. Five cases were hyper mature and 14 cases mature. Fifteen cases were treated by phacoemulsification and four cases by extra capsular cataract extraction methods. Twelve left and three right eyes with cataract were operated by phacoemulsification. Three left and one right eye with cataract were operated byextra capsular cataract extraction methods. Thirteen cases were implanted IOLafter phacoemulsification. One case was implanted IOL after extra capsular cataract extraction. IOL could not implant in two cases applied phacoemulsification and three cases applied extra capsular cataract extraction. Before operation, corticosteroid (10 mg/ml, prednisolone sodium phosphate, Norsol® - Mefar Pharmaceutical Ins.) was applied as 2 drops per day for one week. And then, a broad spectrum antibiotic (0.3% ofloxacin, Exocin® - Abdi İbrahim Pharmaceutical Ins.) was applied to eliminate seconder infection as 5 drops per day for a weekon both eyes. Topical tropicamide (Tropamid ® - Mefar Pharmaceutical Ins.), fenilefrin HCl (2.5% Mydfrin® - Alcon Laboratories) andcyclopentolate HCl (1%, Sikloplejin® - Abdi İbrahim Pharmaceutical Ins.) applied as 2 drops 2 times by interval 10 minutes, before one hour surgery, respectively. The anterior chamber was entered with two side-port on 3 and 9 position of o'clock by a blade (diameter 1.1mm). Anterior chamber was filled with trypan blue the anterior crystalline capsule. Ten or thirteen seconds after of the dye and its contact with anterior capsule of lens, the remaining dye was removed by washing the anterior chamber with balanced solution. The anterior chamber was then supplied with a viscoelastic substance of sodium hyaluronate (Bio-Hyolur SV® - BioTech 1-1.5ml). A main port incision (2.8 mm length) was made at 12 position ofo'clock for capsulorhexis and phacoemulsification procedures. After entering anterior chamber, it was formed a torn on anterior lens capsule by cystotome. A 360 degrees straight circular gap was created on centered of anterior capsule by holding side of torn by utrata forceps. Iris hooks were placed to provide pupil dilatation to two side ports and 1, 4 and 5 position of o'clock in cases with weakness of zonula and fall short of pupil dilatation. Acrylic hydrophilic monomer optic IOL of 41 D was placed into the capsule through special injector. Viscoelastic material was removed by irrigation and aspiration procedure after placing IOL. A 0.5 ml ofloxacin (Exocin® - Abdi İbrahim Pharmaceutical Ins.) and 0.5 ml prednisolone (Onadron® - İbrahim Etem Ulagay Pharmaceutical Ins.) against infection and inflammation into the anterior chamber after placing IOL was injected. A balanced solution was injected incision line (main and side port), thus, ıt was tried to supply closing incision lines by created edema. This procedure was sufficient for closing side ports. But this procedure was not sufficient in some cases, so corneal incision was closed with continuously absorbable 7/0 polyglactin 910 (Vicryl®) sutures. A broad spectrum antibiotic (ciprofloxacin, Ciloxan® - Alcon Laboratories) and corticosteroid (dexamethasone, Maxidex® - Alcon Laboratories) 8 times per day during first week against infection and inflammation was used after surgery on cases. The pomades were applied as 6, 5, 4, 3, 2, 1 times per day second, third, fourth, fifth, sixth, seventh week by decreasing, respectively. In addition topical antibiotic and corticosteroid, topical tropicamide (Tropamid ® - Mefar Pharmaceutical Ins.) 1 drop per day for 1 month was used for continuously mydriasis to prevent adhesions. Physiologic saline 5% was used to prevent potential edema development as 5 drops per day for a week. According to postoperative history and clinical examination of dogs, 14 cases were exactly healed, but it was not encountered with healing signs of vision due to postoperative complications in 5 cases.