Postmenopozal dönemdeki kadınlarda kemik mineral yoğunluğunu etkileyen bazı risk faktörlerinin ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of life quality and some risk factors, affecting bone mineral density of women during postmenopausal period
  1. Tez No: 417201
  2. Yazar: ÖMÜR AKTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SENA KAPLAN, PROF. DR. NEBAHAT SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırma; postmenopozal dönemdeki kadınların kemik mineral yoğunluğunu etkileyen bazı risk faktörlerinin ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesine yönelik tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma örneklemini Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Polikliniği'ne başvuran araştırma kriterlerine uygun 172 kadın oluşturmaktadır. Araştırmada verilerin toplanmasında Bireysel Bilgi Formu, DSÖ Kırık Riski Değerlendirme Anketi (FRAX) ve SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği olmak üzere toplam üç form kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, ortalama, frekans, yüzde, ki-kare ilişki analizi ve sürekli değişkenler için korelasyon analizi yapılmıştır. Çalışma kapsamındaki kadınların yaş ortalaması 56.545.24 olup %51.2'si ilköğretim mezunu, %73.8'inin gelir getiren bir işte çalışmadığı, %75.6'sının evli, %91.3'ünün il merkezinde yaşadığı ve %62.2'sinin ekonomik durum algısının orta düzeyde olduğu belirlenmiştir. Kadınların %42.4'ünün KMY'si osteopenik, %29.1'inin normal, %28.3'ünün osteoporoz veya yerleşmiş osteoporoz şeklinde dağılım gösterdiği belirlenmiştir. Majör osteoporotik kırık riski yüzde ortalaması 5.153.47 iken, kalça kırığı riski yüzde ortalaması 0.901.45'dir.
Özet (Çeviri)
This study was implemented descriptively and methodologically in connection with evaluation of life quality and some risk factors, affecting bone mineral density of women during post menopausal period. Research population is composed of 172 women, who applied to Physical Treatment and Rehabilitation Polyclinic of Ankara Atatürk Training and Research Hospital and comply with the research critria. An overall of three forms, composed of Personal Data Form, WHO Fracture Risk Assesment Questionnaire (FRAX) and SF-36 Life Quality Index, were used during data collection in the research. Average, frequency, percentage, chi-square relation alayses and correlation analysis for permanent variables are employed during data assessment. It was determined that Average age of women within the study was 56.545.24, and 51.2 % of them were graduated from primary school, 73.8 % of them were not employed with a wage, 75.6 % of them were married, 91.3 % of them were living at the city center and 62.2 % of them has intermediate level economical perception. It was determined that KMY distribution of 42.4 % of the women was osteopenic, 29.1 % of them was normal, and 28,3 % of them was osteoporosis or residential osteoporosis. Whereas major osteoporosis fracture risk percentage is 5.153.47, femur fracture risk percentage average is 0.901.45.