Farklı yüzey hazırlama işlemlerinin zirkonya-indirekt kompozit rezin bağlanma dayanımına etkilerinin incelenmesi
Effect of different surface treatment methods on bond strenght of zirconia and indirect composite resin
- Tez No: 417202
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖNJEN TAK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu uzmanlık tezinin amacı farklı yüzey işlemlerinin zirkonya ile indirekt kompozit rezin materyalin makaslama bağlanma dayanımı üzerindeki etkilerinin incelenmesidir. Y-TZP zirkonya bloklardan (IPS e.max ZirCAD) elde edilen 100 adet örnek (15x12x2 mm) iki ana gruba ayrılarak kumlama veya ytterbium-doped fiber lazer ile pürüzlendirildi. Daha sonra her iki grup zirkonya primerlere göre beş alt gruba ayrıldı [Clearfil Ceramic Primer Plus (LC - KC), Monobond Plus (LM - KM), Signum Zirconia Bond (LS - KS), Z-Prime Plus (LZ - KZ) ve primer uygulaması yapılmayan (LP - KP)]. Yüzey uygulamaları sonrası bütün gruplara indirekt kompozit (Solidex) tepimi yapıldı ve örnekler üniversal test cihazında 0,5 mm/dk hızla makaslama testine tabi tutuldu. Elde edilen değerler student t-testi, iki yönlü varyans analizi ve Bonferroni çoklu karşılaştırma testleri kullanılarak istatistiksel olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the influence of different surface treatment methods on the shear bond strength of indirect composite resin material and zirconia. A hundered samples (15x12x2 mm) which were obtained from Y-TZP zirconia blocks (IPS e.max ZirCAD) assingned to two main groups and roughened by using air abrasion or Ytterbium-doped fiber laser. Each group were further divided into 5 primer subgroups [Clearfil Ceramic Primer Plus (LC - KC), Monobond Plus (LM - KM), Signum Zirconia Bond (LS - KS), Z-Prime Plus (LZ - KZ) and no primer application (LP - KP)]. After surface treatment indirect composite resin (Solidex) was applied to all groups and loaded in a universal testing device for shear bond stress with at a crosshead speed of 0,5 mm/min. Data obtained were analyzed statistically by student t-test, two-way ANOVA and Bonferroni multiple comparison test.