Elazığ yöresindeki premenopozal ve postmenopozal kadınlarda kemik mineral yoğunluğunun beslenme ile ilişkisinin araştırılması
The investigation of the relationship between bone mineral density and nutrition in premenopausal and postmenopausal women at Elazığ region
  1. Tez No: 930008
  2. Yazar: SENA ÇELİKEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMİL SERKAN UZYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Kemik mineral yoğunluğu ölçümü kırık riskini değerlendirmede ve hastaların takibinde kullanılmaktadır ayrıca osteoporoz tanısını koymak için gereklidir. Osteoporoz tespitinde kemik mineral yoğunluğu t skor değerlerine bakılır. Bu çalışma premenopoz ve postmenopoz dönemindeki kadınlarda kemik mineral yoğunluğunu etkileyen risk faktörlerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Elazığ Abdullahpaşa Aile Sağlığı Merkezi'ne başvuran DEXA yöntemiyle kemik mineral yoğunluğu ölçümleri yapılan premenopoz ve postmenopoz döneminde olan 100 kadın oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak kullanılan ankette, kadınların yaş, kilo, boy uzunluğu, egzersiz durumu, beslenme alışkanlıkları gibi tanımlarıyla kemik mineral yoğunluğunu etkilediği düşünülen bazı risk faktörleri ölçüm sonuçları yer almaktadır. Veri toplama formu Mayıs-Temmuz arasında 2024 tarihinde uygulanmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik sayılar ve SPSS testleri kullanılmıştır. Araştırmaya katılan kadınların 56-66 yaş arası okuryazar olmayanlar bütün kadınların %22,2'si olarak bulunmuştur. 56-66 yaş arası okuryazar olan kişiler bütün kadınların %36,3'ü olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The bone mineral density measurement is used to assess fracture risk and follow-up of patients, and is also necessary to diagnose osteoporosis. In the detection of osteoporosis, bone mineral density t score values are examined. The aim of this study was to determine the risk factors affecting bone mineral density in premenopausal and potmenopausal women. The sample of the study consisted of 100 premenopausal and postmenopausal women who applied to Elazığ Abdullahpaşa Family Health Center and underwent bone mineral density measurements with the DEXA method. In the questionnaire form used as a data collection tool; Definitions such as age, weight, height, exercise status, eating habits of women and some risk factors that are thought to affect bone mineral density are included in the measurement results. The data collection form was implemented between May and July 2024. Percentages and SPSS tests were used to evaluate the data obtained. The women who participated in the study, illiterate women between the ages of 56-66 were found to be 22.2% of all women. The literate people between the ages of 56-66 were found to be 36.3% of all women.