Çocuklarda orta kulak patolojisini belirlemede geniş bant absorbans ölçümünün etkinliğinin araştırılması
Researching of the efficiency of wideband absorbance measurement in determining middle ear pathology in children
  1. Tez No: 417210
  2. Yazar: EMRAH YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAY KIRKIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
GiriĢ ve Amaç: Effüzyonlu otitis media (EOM) çocukluk çağı iĢitme kaybının en yaygın sebebidir. Saf ses hava ve kemik yolu eĢiklerinin karĢılaĢtırılması iletim tipi iĢitme kaybını (ĠTĠK) belirlemeyi sağlasa da bebekler ve çocuklar gibi zor test edilen popülasyonlar değerlendirildiğinde ĠTĠK‟i tespit etmek için objektif bir yöntem kullanıĢlı olabilir. KBB hekimlerinin çoğu genellikle geleneksel timpanometrik ölçümlerden faydalanır. Fakat geleneksel timpanometrik ölçümler ile ĠTĠK‟in derecesi arasındaki iliĢki açık biçimde tanımlanmıĢ değildir. Günümüzde, orta kulağın değerlendirilmesinde“GeniĢ Bant Timpanometri (GBT)”adı verilen yeni bir teknoloji geliĢtirilmiĢtir. GBT geniĢ bant klik uyaran kullanır ve orta kulağın değerlendirilmesinde 226 Hz timpanometriye göre daha detaylı bilgi sağlar. Bu çalıĢmanın amacı çocuklarda ĠTĠK‟in öngörülmesinde ve EOM‟nin belirlenmesinde geniĢ bant absorbans (GBA) ölçümünün etkinliğini değerlendirmekti. Gereç ve Yöntem: GBA ve saf ses odyometri eĢikleri normal orta kulak durumu ile 34 çocuktan (56 kulak) (yaĢ aralığı 3.58 ile 10.83 yıl, ortalama 7.01 yıl) ve ĠTĠK‟li 40 çocuktan (73 kulak) (yaĢ aralığı 3.42 ile 9.67 yıl, ortalama 6.04 yıl) ölçüldü. Katılımcılar aĢağıdaki kriterlere dayalı olarak CHL grubuna dahil edildi: (1) Havakemik aralığı (HKA) en az bir frekansta 20 dB ya da en az iki frekansta 15 dB, ve (2) ĠTĠK‟in muhtemel nedeni olarak EOM ya da tuba Eustachii disfonksiyonu değerlendirilecektir. Ġnteacoustics tarafından sağlanan Titan model ekipman GBA ölçümü için kullanıldı. GBA kulak kanalında 226 ile 8000 Hz arasındaki frekanslarda, hava 2 basıncı (+200 ile -400 daPa) fonksiyonunun katılımıyla ölçüldü. Saf ses odyometri testi Ġnteracoustics AC40 model odyometre kullanılarak gerçekleĢtirildi. Bu iki ölçüm verisi GBA ve ĠTĠK‟in derecesi arasındaki iliĢkiyi açıklamak amacıyla incelendi. Pearson korelasyonu ve regresyon analizi GBA‟nın öngörü yeteneğini değerlendirmek için kullanıldı. ROC analizi duyarlılık ve özgüllük oranlarını belirlemek için uygulandı. Bulgular: Absorbans ĠTĠK grubunda tüm frekanslarda kontrol grubundan daha düĢüktü.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Otitis media with effusion (OME) is the most common reason of childhood hearing impairment. While a comparison of pure-tone air-and bone-conduction thresholds provides the definition of conductive hearing loss (CHL), an objective method to detect CHL may be helpful when evaluating difficult-to-test populations such as infants and children. Most of ENT doctors usually make benefit from conventional tympanometric measures. However, the relationship between conventional tympanometric measures and degree of CHL is not clear cut. Nowadays, a new technology called“Wideband Tympanometry (WBT)”in the assessment of the middle ear has been developed. WBT uses a wideband click stimulus and provides a more detailed information than 226-Hz tympanometry in the assessment of the middle ear. The aim of the present study was to evaluate the efficiency of wideband absorbance (WBA) measurement in identifying OME and in predicting CHL in children. Material and Methods: WBA and pure tone audiometry thresholds were measured from 34 children (56 ears) with normal middle ear status (age range 3.58 to 10.83 years, mean 7.01 years) and 40 children (73 ears) with CHL (age range 3.42 to 9.67 years, mean 6.04 years). Participants were included the CHL group based on the following criteria: (1) air-bone gap (ABG) 20 dB for at least one frequency or 15 dB for at least two frequencies, and (2) otitis media or tuba Eustachii dysfunction considered to be the possible cause of CHL. Titan model equipment provided by Interacoustics was used for WBA measurement. WBA was measured in the ear canal over frequencies from 226 to 4 8000 Hz and as a joint function of air pressure (-400 to +200 daPa). Pure tone audiometry testing was performed using Interacoustics AC40 model audiometer. Two measurements data were analyzed to explain the relationship between WBA and the degree of CHL. Pearson correlation and the regression analysis were used to evaluate the predicting ability of WBA. ROC analysis was performed to determine the sensitivity and the specificity rates. Results: Absorbance at all frequencies in the CHL group was smaller than the control group.