Tiroid ameliyatlarında profilaktik antibiyotik kullanımında farkındalığın değerlendirilmesi
Evaluation of the awareness about prophylactic antibiotic usage after thyroid surgery
- Tez No: 417209
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN HÜSEYİN BASKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Education, Health Care Management
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlıkta Kalite Geliştirme ve Akreditasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Sağlıkta kalitenin temel prensipleri sağlık hizmetine başvuran kişileri zarardan korumak ve sağlık hizmetinin gereksiz uygulanmasını önlemektir. Uygunsuz antibiyotik kullanımı güvenli ve etkili sağlık hizmeti prensiplerine aykırıdır. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yara sınıflamasında birinci sınıfta (temiz yara yeri) yer alan tiroidektomi gibi ameliyatlarda, profilaktik antibiyotik uygulamasının gerekli olup-olmadığı konusu tartışmalıdır. Ameliyat öncesi yara yeri sterilizasyonu - düzenli yara yeri bakımı - cerrahi alet sterilizasyonu, hastane yatış süresinin mümkün olduğunca kısa tutulması, kullanılıyorsa sigara kullanımından kişinin uzaklaştırılması, … gibi temel kurallara uyulduğunda, yara yeri enfeksiyonu gelişimi engellenir. Böylece antibiyotiğe bağlı yan etkiler önlenebilir ve ilaç kullanımına bağlı maliyet azaltılabilir. İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi servisinde, tiroidektomi ameliyatı olan hastalara profilaktik antibiyotik uygulamasının sıklığı araştırıldı. Antibiyotik profilaksisinin kişisel risk profili değerlendirilmesine göre seçilmiş hastalarda uygulanması gerektiğine dair kanıtlar, sunum halinde sorumlu genel cerrahi hekimleriyle paylaşıldı. Farkındalık eğitimi sonrası profilaktik antibiyotik uygulaması % 5.7 oranında azaldı. Tiroidektomi ameliyatlarında profilaktik antibiyotik kullanımının gerekli olup-olmadığının ve eğitimin rolünün irdelendiği çalışmamızda,“sürekli ve düzenli olarak bilgi düzeylerinin eşitlenmesinin”(eğitimin) uygunsuz antibiyotik kullanımını önleyebileceği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Basic principles of quality of health are protecting people from damages and preventing of unnecessary application of health care. Inappropriate antibiotic use is contrary to the safe and effective health care principles. Prophylactic antibiotic use at clean operations like thyroidectomy which is described as first class wound by WHO is controversial. Operation site infection can be prevented by following the principles like preoperative operation site sterilization, regular wound care, surgical instrument sterilization, shortening of hospitalization, avoiding smoking and etc. Hence side effects related to antibiotics can be prevented and costs related to drug use can be reduced. Prophylactic antibotic use after thyroidectomy operations at İzmir Katip Çelebi University Atatürk Education and Investigation Hospital General Surgery Service was investigated. Scientific proofs about using antibotic prophylaxis must be used only the patients chosen by evaluation of personal risk profile was shared by general surgeons as a presentation. After that presentation propylactic antibiotic use after thyroidectomy operations were reduced 5.7%. In this study it was evaluated that whether prophylactic antibiotic use after thyoidectomy operations is necessary and the role of education. It was decided that regular and continous knowledge synchronization can prevent inappropriate antibotic use.