Yanıklı çocukların ailelerinde taburculuk sonrası yaşadıkları sorunların ve nedenlerin belirlenmesi
Determination of the problems and their causes experienced in families of children with burns after discharge
- Tez No: 417215
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, yanıklı çocukların ailelerinde taburculuk sonrası yaşadıkları sorunların ve nedenlerin belirlenmesidir. Yöntem: Çalışma tanımlayıcı kesitsel olarak yapıldı. Çalışmanın örneklemini 15.01-15.05.2015'de Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Cerrahisi Kliniği'ne gelen 162 yanıklı çocuğun ailesi oluşturdu. Veriler, literatür doğrultusunda geliştirilen çocuk ve aile tanıtıcı bilgi formu, taburculuk sonrası ailelerin yaşadıkları sorunlara yönelik bilgi formu ve durumluk anksiyete ölçeği kullanılarak toplandı. Verilerin analizinde SPSS 16.0 paket programı kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde sosyo-demografik ve yanık özellikleri, yaşanan sorunlar için sayı, yüzde ve ortalama kullanıldı. Sosyo-demografik ve yanık ile ilgili özellikler ile yaşanan sorunlar arasındaki ilişkiyi göstermek için çok gözlü ki-kare testi uygulandı. Yanıklı çocukların ailelerinde yaşanan sorunlar ile durumluk anksiyete puan ortalamalarının karşılaştırılmasında iki ortalama arasındaki farkın anlamlılık testi uygulandı. Bulgular: Çalışmada çocukların % 54.3'ünün erkek, % 70.4'ünün sıcak su ile yandığı saptandı. Çocukların %72.8'inin %1-10 arasında yanık yüzey alanına sahip, % 46.3'ünün II.derece yüzeyel yanığı olduğu belirlendi. Ailelerin taburculuk sonrası durumluk anksiyete puanı 47.03±7.48'dir. Ailelerin %81.5'inin banyo, %77.8'sinin sosyal iletişim, %63.0'nün giyinme, %61,7'sinin ilaç kullanma, %54.3'nün egzersiz yapma, %40.7'sinin beslenme, %34.6'sının pansuman yapma konularında sorun yaşadığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to determine post-discharge problems of burned children's families and their causes. Method: A descriptive cross sectional study was performed. Study sample included families of 162 burned children admitted to Ege University Pediatric Surgery Clinic between 15.01-15.05.2015. Data were collected using child/family information form developed according to literature, information form for families' post-discharge problems and State Anxiety Inventory. Data were analyzed with SPSS 16.0 software. Numerical, percentage and average values were used in data evaluation for socio-demographic, burn characteristics and for problems and causes. Socio-demographic, burn characteristics and problems were shown with chi-square test. Test of significance for differences between two means was applied to show families' problems and state anxiety level. Results: In the study, 54.3% of children were male and 70.4% of them had hot water burns. It was determined that 72.8% of them had 1-10% burnt body surface area, and 46.3% had second-degree superficial burns. Families' post-discharge state anxiety score was 47.03±7.48. After discharge, families had problems with bathing, social communication, wearing, using medicines, doing exercises, nutrition and dressing respectively by 81.5%, 77.8%, 63.0%, 61.7%, 54.3%, 40.7% and 34.6%. Conclusion: Statistically meaningful conclusion was found between age, educational level and profession of mothers and post-discharge dressing; fathers' profession and doing exercises; educational level and using medicines and dressing; cities of residence and using medicines; total body surface area and receiving education-consultancy. Regarding post-discharge problems, families are recommended to have periodical home care visits by nurses or to do phone counseling from nurses.