A comparison of oral health-related quality of life among children with and without cleft lip and palate
Dudak damak yarıklı çocuklar ile dudak damak yarığı olmayan çocukların ağız sağlıklarının yaşam kaliteleri üzerine etkilerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 727951
  2. Yazar: ZEYNEP AL NASİRİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERYA ÇAKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu prospektif enine kesitsel çalışmanın amaçları, dudak damak yarığına sahip çocukların ağız sağlığıyla ilişkili yaşam kalitelerine ait algılarının ailelerinin ve dudak damak yarığı olmayan bireylerin algılarıyla karşılaştırılmasıdır. Çalışmada bu amaçla Pediyatrik ağız sağlığı ile ilişkili yaşam kalitesi anketi (POQL) kullanılmıştır. Bu anket çalışma grubunu oluşturan dudak damak yarığına sahip 80 çocuğa (yaş ortalaması: 11.66 ± 2.09 yıl), bu çocukların ailelerine ve kontrol grubunu oluşturan dudak damak yarığı bulunmayan 80 çocuğa (yaş ortalaması: 11.26±1.52 yıl) uygulanmıştır. Veriler istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Anketlerin güvenilirliği Cronbach alfa ile ölçülmüş ve çocuk ve erişkin grubunda güvenilir olduğu saptanmıştır (sırasıyla, 0.849 ve 0.882).
Özet (Çeviri)
The aims of this prospective cross-sectional study were to evaluate the perceived oral health related quality of life (OHRQoL) of children with cleft lip and or palate (CLP), to compare their perceptions with that of their parents and children without CLP. The instrument adopted in the study is based on Paediatric oral health-related quality of life scale (POQL) with three main dimensions: physical & role function, social effect, and emotional effect. The scale was applied to 80 children with CLP (mean age: 11.66 ± 2.09 years) and their parents, as well as other 80 children without CLP (mean age: 11.26±1.52 years) as a control group. Statistical tests were performed to assess POQL scores between groups. The internal consistency measured by Cronbach alpha was satisfactory in children's sample (0.849) and parents' sample (0.882).