Korozif özofagus yanıklı çocukların ailelerinde destek grup girişiminin anksiyete, başa çıkma ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of support group intervention on anxiety, coping and quality of life in families of children with corrosive esophageal burns
- Tez No: 800537
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA VURAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Cerrahisi, Nursing, Pediatric Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Araştırma, korozif madde alan çocukların ailelerinin destek grup girişiminin anksiyete, başa çıkma ve yaşam kalitesi üzerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma iki aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşama nitel araştırma türünde olup korozif özofagus yanıklı çocukların ailelerinin yaşadığı deneyimleri derinlemesine anlamak ve yaşadığı sorunlara çözüm önerileri geliştirmek amacıyla toplam 17 aile üyesi ile görüşmeler yapılmıştır. MAXQDA program analizinde kaygılar, güçlükler ve kolaylaştırıcılar olarak üç ana tema belirlenmiştir. Kaygılar temasında aile üyelerinin yaralanma sonrasında hastane bulma çabaları, hastane süreçleri ve kazayı unutamamaları yer almaktadır. Güçlükler temasında aile üyeleri aile hayatındaki, iş ve mesleki hayatındaki ve çocuğun bakımında yaşadıkları sorunlara değinmişlerdir. Kolaylaştırıcılar temasında aile üyeleri aile içi dayanışmalarının, sosyal çevre ve profesyonel desteğin değişen hayatlarına yardımcı olduğunu ifade etmişlerdir. Araştırmanın ikinci aşaması yarı deneysel araştırma tasarımına uygun olarak, 65 aile üyesi (girişim grubu=33, kontrol grubu=32) ile yapılmıştır. Girişim grubu ailelerine üçer oturumluk destek grup girişimi yapılmıştır. Verilerin toplanmasında Hastane Anksiyete Ölçeği, Başa Çıkma Stilleri Ölçeği-Kısa Form, Beach Center Aile Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılmıştır. Veriler destek grup girişim toplantıları öncesi, başlangıç verilerinin 3. ve 6. ayda telefon ile görüşülerek toplanmıştır. Veriler, SPSS 24 paket programında sayı, yüzde, ortalama, student t testi, ki-kare testi, tek faktörlü ve çift faktörlü tekrarlayan ölçümlerde varyans analizleri, Mann-Whitney U, Friedman, Wilcoxon testleriyle değerlendirilmiştir. Girişim ve kontrol grubu sosyodemografik ve klinik özellikler açısından benzerdir (p>0.05). Destek grup girişim toplantılarına katılan aile üyelerinin başlangıç verisi, 3. ve 6.
Özet (Çeviri)
The study was aims to examine the effect of support group intervention of families of children taking corrosive substances on anxiety, coping and quality of life. The research consists of two stages. The first stage is a qualitative research type and interviews were aimed with 17 family members in order to understand the experiences of the families of children with corrosive esophageal burns and to develop solutions to the problems they experienced. Three main themes were identified in the MAXQDA program analysis: concerns, challenges and facilitators. The theme of concerns includes family members' efforts to find a hospital after injury, hospital processes and not being able to forget the accident. In the theme of difficulties, family members mentioned the problems they experienced in their family life, business and professional life, and in the care of the child. In the theme of facilitators, family members stated that their family solidarity, social environment and professional support helped their changing lives. The second phase of the study was conducted with 65 family members (intervention group=33, control group=32) in accordance with the quasi-experimental research design. A three-session support group attempt was made to the intervention group families. Hospital Anxiety Scale, Coping Styles Scale-Short Form, Beach Center Family Quality of Life Scale were used to collect data. Data were collected before the support group initiative meetings, by telephone interviews at the 3rd and 6th months of the baseline data. Data were evaluated with SPSS 24 package program using number, percentage, mean, student t test, chi-square test, variance analysis in single factor and double factor repetitive measurements, Mann-Whitney U, Friedman, Wilcoxon tests. The intervention and control groups were similar in terms of sociodemographic and clinical characteristics (p>0.05).