Fonetik yöntemle modifiye edilmiş tam protezlerin fonasyon üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of complete dentures, modified by phonetic method, on phonation
  1. Tez No: 417227
  2. Yazar: SEMİH DEMİRCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE BETÜL KALIPÇILAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmanın amacı üst tam protezin anterior palatal şekillenmesinin fonasyon ve ses kalitesi üzerine olan etkisinin incelenmesidir. Çalışma grubunun oluşturulması sırasında tam protez yaptırmak amacıyla kliniğimize başvuran 40 tam dişsiz hasta ve kontrol grubumuz oluşturulurken ise 15 tam dişli birey çalışmamıza dahil edilmiştir. Çalışma gruplarına dahil edilen hastalar iki gruba ayrılmış, ilk grupta üst protezin anterior palatal kısmı dişli prova safhasında yumuşak astar materyali yardımıyla hastaların kendi dil darbeleriyle şekillendirilmiş ve bitirilmiş, ikinci grupta protezler konvansiyonel yöntemlerle bitirilmiştir. Hastalardan dişli prova safhasında, bitim aşamasında ve teslimden 15 gün sonra ses kayıtları alınmış ve akustik ses analizleri yapılmıştır. Ses analizi için“Praat”bilgisayar programı kullanılmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel değerlendirmesi için tek yönlü varyans (One-way ANOVA) analiz yöntemi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to evaluate the effect of anterior palatal configuration of upper complete denture on phonation and voice quality. To compose experimental group, 40 edentulous patients, who applied to our clinic aiming to have complete dentures, and for control group 15 full arched people were included in our study. Patients included in the experimental group was divided into two groups, in the first group, anterior palatal area of the upper complete denture was shaped with the patient's own tongue strokes with the help of soft lining material and then dentures were finished, in the second group dentures were finished via conventional methods. Voice records were taken from patients in the tooth arrangement and delivery stages and on the fifteenth day after delivery. 'Praat' computer program was used for speech analysis. One-way Anova method was used for the statistical analysis of the data collected. This method was applied to each group to investigate if there was any statistically significant difference in groups.“p-values”below 0,05 were considered as meaningful. In conclusion, in acoustic speech analysis parameters, F0 values showed no statistically significant difference, but for F1 and F2 values, patients with modified prosthesis showed similar results with the control group.