Bulanık mantık ile silikozisin tespit edilmesi
A fuzzy logic model for the diagnosis of silicosis
  1. Tez No: 417228
  2. Yazar: DENİZ BOZ ERAVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAL KENAN KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoistatistik, Biostatistics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Son zamanlarda bilgisayarlı sistemler tıbbi tanı ve tedavi aşamalarında sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışmada Bulanık Mantık yaklaşımı ile silikozisin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın gerçekleştirilmesi için Ankara'da hizmet veren bir kamu hastanesinin veri tabanından istifade edilmiştir. Araştırmada toplam 560 hastanın kayıt verilerinden yararlanılmıştır. Bulanık mantık ile oluşturulan sistem beş (5) giriş parametresi, 243 kural ve bir (1) çıktı parametresinden oluşmaktadır. Giriş parametreleri sigara yükü, profüzyon skoru, eritrosit sedimantasyon hızı, çalışma süresi ve genel semptomdan oluşmaktadır. Çıktı parametresi olan Silikozis riski de 5 giriş parametresinin bulanık modellenmesi ile elde edilmektedir. Araştırmada hastaların %81,1'i gibi büyük bir çoğunluğu orta derecede Silikozis riskine sahip iken %13,8'i de yüksek derecede Silikozis riskine sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays the use of computer technology in the fields of medical diagnosis, treatment of illnesses has highly increased. The objective of this study is to detect the silicosis in the workers by using Fuzzy Logic Model. The designed system based on a public hospital database in Ankara. A total of 560 patients' dataused in this study. The system consists of five (5) input fields, 243 rules an done output field. Input fields are the amount of smoking, radio graphic profusions core, erythrocyte sedimentation rate, general symptoms and working times.Silicosis risk is determined by the way of fuzzy modelling of input parameters. In this study it has been determined a majority of patients (%81,1) have moderate silicosis risk while %13,8 of patients have a high silicosis risk.